Mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz çalışma koşulları Bakan’a soruldu

  • 16:53 17 Eylül 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Tülay Hatimoğulları, mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşullarını Meclis’e taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 15 Eylül 2019’da Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüsün şarampole devrilmesi sonucu 8'i çocuk, 10 kişinin yaralanmasına ilişkin Meclis Başkanlığına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplanmak üzere yazılı soru önergesi verdi.  
 
Önergede yaşanan kazaya ilişkin şunlar belirtildi: “5 Eylül 2019’da Adana'nın Tufanbeyli İlçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüs şarampole devrilmiş, kazada Nevşehir'in Ürgüp İlçesinde nohut tarlalarında çalıştıktan sonra Urfa'daki evlerine gitmek için yola çıkan 8'i çocuk, 10 kişi yaralanmıştır. İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi Ağustos Raporuna göre; Ağustos ayında iş cinayetlerinde ölen en az 148 işçinin 68’i tarım emekçisidir. Türkiye’de iş cinayetlerinde hayatını en çok kaybeden işçiler, inşaat işçileridir ve ardından tarım işçileri gelmektedir. 
 
Mevsimlik tarım işçilerine dayatılan güvencesiz ve güvenliksiz çalışma koşulları, traktörlerin, kamyonların kasalarında ya da minibüslere kapasitenin çok üstünde bindirilerek yaptıkları yolculuklarla başlamaktadır. Kullanılan araçların ulaşım aracı olmamasının yanı sıra işçilerin yolcu kapasitesini aşacak şekilde taşınması trafik kazalarında pek çok tarım işçisinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.”
 
Önergede bakandan şu soruları cevaplaması istendi: 
 
“*Adana Tufanbeyli’de olan trafik kazasına dair inceleme başlatılmış mıdır? 
 
*Tarım işçilerinin zorunlu olarak sürdürdükleri yolculukların güvenli hale getirilmesi, gittikleri illerdeki yaşam koşullarının insan onuruna yakışır şekilde olması için Bakanlığınız çalışmalar yapmış mıdır? Yaptıysa nasıl çalışmalar yapmış/yapmaktadır?
 
*Birçok insan; kadın, yaşlı, çocuk birlikte sağlıksız koşullarda yaşayıp, güvencesiz bir şekilde çalışmak için Türkiye’nin farklı illerine göç ediyor. Her yıl yüzlerce tarım işçisi bu yollarda trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Bu ölümleri engellemek üzere somut bir adım Bakanlığınızca atılmış mıdır? Bu konuda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışmalarınız var mıdır?
 
*24. Yasama döneminde mevsimlik tarım işçilerinn sorunlarının araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi üzerine bir Komisyon kurulmuştu. Komisyon, Mart 2015’te rapor yayınlamıştır. Bu raporun ulaşım sorunlarına çözüm önerileri hayata geçirilmiş midir? 
 
*2010/6 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin 3. Maddesi, mevsimlik tarım işçilerine ulaşımları esnasında kamuya ait alan ve tesislerden yararlanma imkanı tanımaktadır. Bu madde hayat geçirilmiş midir? Hayata geçirilmesi için adımlar atılmış mıdır?   
 
*Mevsimlik tarım işçi sayısı ne kadardır? Bu sayının ne kadarı gezici mevsimlik tarım işçisi olarak çalışmaktadır? 
 
*2015 yılından bu yana kaç mevsimlik tarım işçisi  trafik kazalarında yaşamını kaybetmiştir?”