Taciz iddiasına 3 ay sonra yanıt verildi: Somut delil yok!

  • 12:29 8 Ekim 2019
  • Siyaset
 
ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Munzur Üniversitesi'nde yaşanan tacize ilişkin sunulan soru önergesine 3 ay sonra yanıt verdi. Ziya, iddialara ilişkin somut delil olmadığı gerekçesiyle soruşturma başlatılmadığını belirtti.
 
Milli Eğitim Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın, Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu’nun bazı öğrenci kadınları tehdit ederek, üst düzey kamu görevlilerine para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı yönündeki soru önergesine 3 ay sonra yanıt verdi.
 
‘Somut delil yok’
 
HDP’li vekil Ayşe’nin 28 Haziran’da konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından verilen cevapta, “Munzur Üniversitesi Rektör Yardımcısı başkanlığında iddiaların araştırılması için komisyon kurulduğu, konuya dair yeterli ve somut delil bulunmadığından Tekinoğlu hakkında soruşturma açılamadığı” belirtildi.
 
Cem Tekinoğlu’yla ilgili daha önce de “kadına yönelik şiddet” ve “basın mensuplarını tehdit ettiği” iddiaları üzerine resen inceleme yürütüldüğü ifade edilen Bakanlık cevabında, “İlgili hakkında ön inceleme sürecinde veya daha öncesinde bir şikayet olmamasına rağmen üniversite tarafından resen inceleme yürütüldüğü, ilgilinin daha önce bir kadına şiddet uygulandığına dair bir ihbar veya şikayetin üniversitelere ulaşmadığı, bu nedenle konu hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı, ilgili hakkında basın mensuplarını tehdit ettiğine dair de bir ihbar veya şikayet yapılmadığı belirtilmektedir” denildi. 
 
Ne olmuştu?
 
24 Haziran’da sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre, Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu’nun üniversitede öğrenim gören öğrenci kadınları kaymakam ve valilerle cinsel ilişkiye zorladığı iddia edilmişti. İddialara ilişkin Cem Tekinoğlu açıklama yapmamış ve sosyal medya hesaplarını kapatmıştı. Kadın örgütleri, aktivistleri iddialara yoğun tepki göstermiş, Cem Tekinoğlu’nun görevden alınması için imza kampanyası başlatmıştı. HDP’li 7 milletvekili kadın da Cem’in daha önce de R.A. isimli bir kadına şiddet uyguladığı ve tehdit ettiği, bu nedenle yargılandığı bir davanın da bulunduğu yönündeki iddialara da yer vererek, konuyu Meclis gündemine taşıyarak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sormuştu.