‘İstismar yasa tasarısı’ yeniden gündemde

  • 09:23 14 Ekim 2019
  • Siyaset
ANKARA - Birinci yargı paketi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ederken, hazırlanan ikinci yargı paketinde kadınların yükselen tepkisi nedeniyle geri çekilen “istismar yasası” olarak tanımlanan  tasarı yeniden pakete girdi.
 
İlk yargı paketinde yer alan çok sayıda düzenlemenin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile ceza infaz sürelerinde indirime gidecek ikinci yargı paketinin hazırlıklarında da sona gelindi. AKP kulislerinden edinilen bilgiye göre, ikinci yargı paketinde birçok suç grubundan cezaevine giren vatandaşların hapis yatacağı sürede indirime gidilecek. Paketin içerisinde daha önce gündeme gelen ancak kadınların yükselen tepkilerinin ardından geri adım atılan, “istismar yasası” olarak bilinen  “çocuğu istismar eden fail ile evlenmesi durumunda cezanın ertelenmesi” hükmünün de yer alacağı öne sürüldü.
 
Yargı paketine gireceği öne sürülen yeni düzenlemeyle, çocuğun “birlikte olduğu” kişi ile arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması durumunda ve evlilik halinde hükmün ertelenebileceği iddia edildi. Muhalefet ise bu düzenlemenin istismarı meşrulaştıracağını ifade etti.
 
Kaynak: Artı Gerçek