Meral Danış Beştaş: Bu haksızlığa karşı bütün Kürtlerin bir olma zamanıdır

  • 09:02 16 Ekim 2019
  • Siyaset
Dilan Babat
 
ANKARA - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonu değerlendiren HDP’li Meral Danış Beştaş, “21’inci yüzyılda Kürtlere karşı tarihi bir haksızlık dayatılıyor. Bu yönelime karşı dünyanın neresinde olursa olsun Kürtlerin bir olmaz zamanıdır. Bütün dünyanın bu mücadelenin yanında olması gerekir” şeklinde konuştu.  
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonuna karşı Ortadoğu halkları ve dünya kamuoyu büyük bir tepki gösterirken, DAİŞ’e karşı büyük zaferler kazanan Kürt halkının yanında olduğunu dile getiriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ‘Suriye Milli Ordusu’ adlı oluşumla saldırılar yapılırken, Girê Spî, Serêkaniye ve Qamişlo hattında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Operasyonun 8’inci gününe girerken, şimdiye kadar birçok sivil yaşamını yirdi. Bunların 11’i ise, Mardin’in Nusaybin ilçesine atılan havan topları sonucu yaşamını yitirdi. 
 
Gelişmeleri değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
‘Kuzey Suriye’ye girmek saldırı ve işgaldir’
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonunu “işgal” olarak nitelendiren Meral, sınır hattında yayın yapan iktidar medyasının kara propaganda yaptığını ifade etti. AKP’nin bütün Türkiye’yi “bu savaşlara mecbursunuz, bunun aksine bir söz söyleyemezsiniz söylerseniz tutuklarım, gözaltına alırım, soruşturma açarım” taktiği uyguladığını belirten Meral, “Tabi ki bu saldırı asla kabul edilemez.  Hem hukukta hem tarihte gerçeklik ve haklılık payı söz konusu bile değil. Suriye sınırları içerisindeki bir toprağa girmesi Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmelerine göre de kesinlikle bir saldırı ve işgaldir, bunun başka bir tanımı yoktur. Nitekim Erdoğan BM’de orada kaç ordu bırakacaklarını, kaç ilçe kuracaklarını, kimleri yerleştireceklerini ayrıntılı bir şekilde anlatarak, bu planını dünya kamuoyuna ifade etmiştir” dedi.  
 
‘Türkiye sözleşmelere aykırı olarak savaş dayatan bir pozisyonda’ 
 
Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye girmesine karşı dünyanın her yerinde yükselen tepkilerin çok güçlü olduğunu ifade eden Meral devamında şunları dile getirdi: “Erdoğan, ‘Ey Amerika, ey Suudi Arabistan’ diyerek devletleri ve bizleri de herkesi sayarak tehditlerini savurdu. Bu da ne kadar aciz ve zorlandıklarını ortaya çıkardı. Maalesef ölümler hızla artıyor. Nusaybin’de yeni ölüm haberleri geliyor. Savaşı savunmak her şeyden önce bir suçtur. Herkesin barış içinde yaşama hakkı vardır ve BM sözleşmelerinde savaş propagandası yasaklanmıştır. Türkiye şu anda o sözleşmenin tarafı olarak, savaş propagandası yapan ve bunu herkese dikte ettiren bir pozisyondadır.” 
 
‘Dünya bu mücadelenin yanında olmalı’
 
DAİŞ çetelerinin kaçma girişimlerine de değinen Meral, “Bu saldırı Kürt halkına yöneliktir. Kürt halkı Rojava’da, Kuzey ve Doğu Suriye’de orada yaşayan halklar ve inançlar ile birlikte demokratik bir sistem inşa ediyor. Yine IŞİD’e karşı vermiş oldukları bir mücadele var. Bunun görülmez kılınmaması lazım. 21’inci yüzyılda Kürtlere karşı tarihi bir haksızlık dayatılıyor. Bu yönelime karşı dünyanın neresinde olursa olsun Kürtlerin bir olmaz zamanıdır. Haklarına dillerine, statülerine sahip çıkmalıdır. Bugün Türkiye’nin ‘IŞİD’i bize bırakın’ demesi, dünyanın bildiği gibi IŞİD’i koruduklarını, kolladıklarını bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Bu da IŞİD’i koruma operasyonu olarak nitelendiriliyor. IŞİD dünyanın başına bela olan bir yapılanma, bir çetedir. Rojava büyük bir direnişin gösterildiği, büyük kazanımın olan insanlık mücadelesi olan bir yer ve bütün dünyanın bu mücadelenin yanında olması gerekir” dedi.