Ayşe Acar Başaran: Kamuoyunu AKP iktidarına karşı durmaya çağırıyoruz

  • 15:39 18 Ekim 2019
  • Siyaset
ANKARA -  Yüksekova ve Nusaybin belediyelerine atanan kayyımlara ilişkin açıklama yapan HDP’li Ayşe Acar Başaran, "Niyet, demokratik siyaseti işlevsiz kılmak ve tasfiye etmektir. Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunu tam olarak hakim kılmaktır. Demokratik kamuoyunu AKP iktidarına karşı durmaya çağırıyoruz" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi(HDP) Batman Milletvekili ve Hukuk ve insan Hakları Komisyon Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, 15 Ekim’de Nusaybin, Hakkari, Yüksekova ve Erciş belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınması ve sonrasında yaşanan tutuklanmalara ilişkin ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, HDP'nin yerel seçimlerde kazandığı 3 büyükşehir belediyesi ve dört ilçe belediyesine kayyım atandığına dikkat çekilerek, " 31 Mart 2019 seçimlerinden bu yana, çeşitli tarihlerde olmak üzere sonuncularla birlikte toplam 8 belediye eşbaşkanımız, iki il genel meclis üyemiz ve bir belediye meclis üyemiz tutuklanmıştır” denildi. 
 
‘İntikam siyasetinin faturasını halklar ödüyor’
 
Tutuklanan belediye eşbaşkanlarının neredeyse tamamının dosyalarındaki “gizli tanık” beyanlarına işaret edilen açıklamada, bunun siyasi amaçlara göre kurgulandığı vurgulandı. Açıklamanın devamında, “Her ağzını açtığında iktidarını ‘sandıktan çıkmış olmaya’, ‘millet iradesine’ dayandıran AKP Genel Başkanı ve tüm yöneticiler, sandıktan çıkan halk iradesini ayaklar altına alarak, seçme ve seçilme hakkını sistematik olarak ihlal etmektedir. Sandık bu iktidar için yalnızca kendi kazandığı sürece makbuldür. 2015’ten bu yana sürdürülen bu hukuksuz ve haksız intikam siyasetinin faturasını ise yoksullaşan ve baskıları yaşayan Türkiye halkları ödemektedir" ifadeleri kullanıldı. 
 
'AKP MHP düştüğü bataklığa tüm toplumu çekmeye çalışmaktadır'
 
Kürtlerin kazanımlarının kayyım atamaları baskı ile yok etmeye çalışıldığına dikkat çekilen açıklamada, "AKP-MHP ittifakı, düştüğü bataklığa tüm toplumu çekmeye çalışmaktadır.  Yalnızca AKP’yi mağlup ettikleri, Türkiye halklarına zulüm siyasetine mahkum olmadıklarını gösterdikleri için hedef alınan, gözaltına alınan, tutuklanan tüm geçmiş dönem milletvekillerimizin, eş genel başkanlarımızın, belediye eşbaşkanlarımızın, belediye meclis üyelerimizin, parti yöneticilerimizin ve partimizle birlikte faaliyet yürüten üyelerimizin, bileşenlerimize mensup dostlarımızın serbest bırakılması; görevden uzaklaştırılan belediye eşbaşkanlarımızın göreve iade edilmesi için tüm yetkililere bir kez daha çağrı yapıyoruz" diye belirtildi.  
 
'Demokratik kamuoyunu AKP iktidarına karşı durmaya çağırıyoruz'
 
Açıklamada son olarak, "Niyet, demokratik siyaseti işlevsiz kılmak ve tasfiye etmektir. Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunu tam olarak hakim kılmaktır. Tüm Türkiye ve uluslararası demokratik kamuoyunu demokratik siyasete destek vermeye, intikam siyaseti yürüten AKP iktidarına karşı durmaya çağırıyoruz" denildi.