Kadınlar Rojava’da kendi devrimlerini yaptı’

  • 09:11 22 Ekim 2019
  • Siyaset
Dilan Babat
 
ANKARA - Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren,  Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonun kadın kazanımlarına yönelik olduğunu belirtirken, Devrimci Parti üyesi Burcugül Çubuk ise, “Kadınlar Rojava’da kendi devrimlerini yaptılar ve bu süreçte bunun devamını göreceğiz. Evleri değil, sokakları sahiplenen kadınlar, bugün başlattıkları devrimin devamını getiriyorlar” dedi. 
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük 9 Ekim’de başlattığı saldırılar, 17 Ekim’de yapılan ateşkes anlaşmasına rağmen sürüyor. Saldırılar nedeniyle çok sayıda sivil yaşamını yitirdi, yüzlercesi de yaralandı.  Öte yandan Türkiye’de operasyona karşı çıkan çok sayıda kişi gözaltına alındı ve tutuklandı. Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve Devrimci Parti üyesi Burcugül Çubuk, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarını değerlendirdi.
 
‘Alternatif sistemi yok etme amacı yatıyor’
 
Saldırıların Kuzey ve Doğu Suriye'deki kazanımlara duyulan rahatsızlıktan kaynaklandığını ve AKP-MHP bloğunun kendi gücünü yeniden kazanmak amacıyla halklar açısından alternatif bir modele saldırıda bulunduklarını belirten Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun, “Biz biliyoruz ki savaşlar sürekli olarak halkların, çocukların kaybıdır. Bu savaşa ‘dur’ demek için elimizden geleni yapacağız. Orada süren kanlı savaşa karşı başta kadınlar olarak karşı çıkmaya devam edeceğiz. Kuzey-Doğu Suriye’de yapılan savaşta 800 civarında IŞİD’li kaçmış durumda. Zaten burada bir başka amaç AKP ve MHP kazanımının yanında, IŞİD çetelerine, El Nusra’ya bir zemin oluşturmaktır. Geçmişteki saldırganlıklarını yeniden gündeme getirmek ki zaten şu an ki savaşta yer almış durumdalar” dedi. 
 
‘AKP tek adamlığı kaybetmekten korkuyor’
 
Kobanê sürecinde kadınların büyük bir kazanım ve başarısı olduğunu hatırlatan Elif, Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınların kazanımlarının yanında olunması gerektiğine vurgu yaptı. “Şu anda orada bulunan kadınlar zaten bu bilinçle bir mücadele ediyor” diyen Elif, “Kadınların kazanımlarını kaybetmemek gerekiyor, kazanılmış olan hakların elde tutulması gerekiyor. Türkiyeli kadınlar da kazanımlar için ortak mücadele yürütmeli. Kadınların yeniden bir soykırımdan geçirilmesine izin vermeyeceğiz. AKP tek adamlığı kaybetmekten korkuyor. Savaştan rant kazanarak kendi iktidarını koruma peşinde. Bu nedenle alanlara çıkan herkes hedef halinde. Ezilen halklar, kadınlar olarak geri adım atmayacağız.  Önümüzdeki süreçte de yoğunlaşan saldırılar karşısında güçlerimizi bileştirmeliyiz” diye belirtti.
 
‘Kobanê sürecinde de gördük, bu tür tehditlerin bir karşılığı yok’
 
Devrimci Parti üyesi Burcugül Çubuk, iktidarın politikalarına değinerek, “Bunu tek başına yapmıyor, orada hiçbir kesim tarafından meşruiyeti olmayan, zaman zaman cihatçı çetelerle eleman trafiği yaşayan ÖSO, şimdiki ismiyle ‘Suriye Milli Ordusu’ üzerinden yapıyor. Bir nevi bir aparatla bölgeye girip orada bulunan sivil halk tehdit ediliyor. Sadece bununla da kalamıyor, operasyonun ilk gününde Qamişlo’ya IŞİD çeteleri tarafından bir saldırı düzenlendi. Kobanê sürecinden biliyoruz ki bu tür tehditlerin bir karşılığı yok. Çünkü canı ve onuru dışında feda edilecek bir şey kalmamış ve bu halk onuru için mücadele ediyor” diye konuştu.
 
Türkiye'nin daha önce de Federal Kürdistan bölgesine “terör” bahanesiyle defalarca girmeye çalıştığını aktaran Burcu, “Bugün de bir farkı yok” dedi.
 
‘Uyuyan hücrelerin yeniden uyandırılmasına güç verildi’
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın DAİŞ’liler için “biz güvenliği sağlarız” söylemlerini anımsatan Burcugül, DAİŞ’in en güçlü olduğu süreçlerde Türkiye’de birçok saldırı yaptığını vurguladı. Suriye’de cezaevinden kaçan DAİŞ’lilerin Suriye’deki halklara saldırdığı gibi Türkiye’de de aynısını gerçekleştirebileceğine işaret eden Burcugül,  birkaç ay önce sınır kapılarının kapatılmasının ardından cihatçıların, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın posterini ve Türk bayrağını yaktıklarını hatırlattı. Burcugül, “Bu sahne bu kadar hızlı unutulmuş olamaz. Türkiye halkları olarak, IŞİD tehdidinin ne olduğunun farkındayız. IŞİD barbarları Ortadoğu’da bu kadar zayıflatılmışken, bu savaşla birlikte kampların boşaltılması sağlanarak, uyuyan hücrelerin yeniden uyandırılmasına güç verildi. Kadınlar için köle pazarları kuran, Türk askerlerini yakan bir zihniyetten söz ediyoruz” dedi.
 
‘Rojavalı kadınlar başlattıkları devrimin devamını getiriyor’
 
Burcugül, kadınların Kuzey ve Doğu Suriye’de gerçekleştirdiği devrime de dikkat çekerek, “Evleri değil, sokakları sahiplenen kadınlar, bugün başlattıkları devrimin devamını getiriyorlar. Bundan sonraki süreç de böyle olacak. Oraya bakıp burası için özeniyoruz. Umudumuz artıyor ve yapılması için mücadele ederken, egemenler için bir tehdit olarak görülüyor. Umudumuzu kırmak için kadın kazanımlarını hedef alıyorlar. Ama bizler biliyoruz ki bu savaşın kazanını yine kadınlar olacak” diye ekledi.