'Savaş karşıtları olarak karşınızda durmaya devam edeceğiz'

  • 09:05 7 Kasım 2019
  • Siyaset
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı saldırılara ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Delal Mamuk, “Bu ‘barış pınarı’ değil ancak ‘gözyaşı pınarı’ harekatı olur. HDP’liler, savaş karşıtları ve kadınlar olarak karşınızda durmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ‘Suriye Milli Ordusu’ adı altında birleştirilen gruplarla 9 Ekim günü Kuzey ve Doğu Suriye’ye operasyon başlattı. Operasyonda çocuklar dahil yüzlerce insan yaşamını yitirirken, yüz binlerce insan da yerinden edildi. Türkiye’deki siyasi partiler savaş tezkeresine onay verirken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) hem Meclis’te hem de sokakta saldırılara karşı tepkisini dile getirdi. Saldırılara karşı söz söyleyen, sosyal medyada paylaşım yapanlar ise gözaltı ve tutuklamalarla karşı karşıya. 
 
Adana’da 12 Ekim günü HDP Ceyhan İlçe eşbaşkanları Delal Mamuk ve Seyfettin Aydemir ile ilçe yöneticisi Tahir Özdemir’in evlerine özel harekat polisleri tarafından baskın yapılarak gözaltına alınmıştı. Bir günlük gözaltının ardından ‘yurt dışı yasağı’ ve ‘adli kontrol’ şartı ile serbest bırakılan siyasetçilerin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilmişti. 
 
Delal Mamuk, saldırılara karşı çıkıp barış istemenin suç haline geldiğine belirterek, “Bu durum ülkenin ayıbıdır” sözleriyle tepkisini dile getirdi. 
 
‘Herkese ‘susun’ diyorlar’ 
 
“Sabah saat 04.00’da kapımız zorlanarak evimiz basıldı” diyen Delal, yaşananları şöyle anlattı: “Çocuklarımın gözleri önünde gözaltına alındım. Benimle birlikte eski Ceyhan İlçe Eşbaşkanımız ve şuan ki eşbaşkanım da evlerinden alındı. Gözaltına alınmamızın nedeni gerçekten trajikomik. Savaşlara karşı çıkmak, barış istemek suç sayılıyor. Bir ülke için utanç verici bir durum. Bu ülkede ‘ne yaşanırsa yaşansın, susun, duymayın’ deniliyor. Haksız bir savaş başlatacaksınız ve bir halka karşı baskı, imha, ölüm uygulayacaksınız ama buna ‘kimse ses çıkarmasın’ diyeceksiniz. Bedeli ne olursa olsun yaşanan her acının siyasi bir parti yöneticisi ve aynı zamanda bir insan hakları savunucusu olarak ve en önemlisi bir kadın olarak karşısında duracağız.” 
 
‘HDP sesini çıkaran tek parti’ 
 
“O topraklarda gözyaşı ve kan akıyor ‘Barış Pınarı harekâtı’ adıyla Rojava’da halklar öldürülüyor, olsa olsa o barış pınarı değil ‘annelerin gözyaşı pınarı’ harekâtı olur” diyen Delal, yaşananlara sadece HDP  ve muhaliflerin ses çıkardığını dile getirdi. Delal, partilerine yönelik baskıya da dikkat çekerek şunları ekledi: “Partimize ve tüm yöneticilerimize, partimizin kuruluşundan bu yana sürekli saldırılar yaşandı,  yaşanıyor. Binalarımız abluka altında, özelikle Adana il binamız gözaltında, merdivenler dahi polislerce nöbet noktasına dönüştürülmüş durumda. Partimize yapılan bu baskıların tek nedeni haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı susmadığımız içindir. Bunca yaşanan acılara karşı sesini çıkaran tek parti olduğu içindir. TBMM’de bulunan diğer siyasi partilerin biri dahi bu savaşa ‘dur’ demedi hatta onay verdi. Bu nasıl bir vicdandır? Yarın nasıl bu halkın yüzüne bakacaklar?”