'2018-19 yıllarında ekonomik kaynaklı intihar edenlerin sayısı kaçtır?'

  • 13:43 11 Kasım 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Remziye Tosun işsizlik nedeniyle yaşanan intiharları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “2018-2019 yıllarında ekonomik sıkıntılardan kaynaklı intihar edenlerin sayısı kaçtır?” diye sordu.                                            
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, işsizlik nedeniyle yaşanan intiharları Meclis gündemine taşındı. Remziye, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi. 
 
Önergede şunlar ifade edildi: “07.11.2019 tarihinde İstanbul Fatih’te  Cüneyt, Oya, Yaşar ve Kamuran Yetişkin kardeşlerin intiharlarının ardından Antalya’da 09.11.2019 tarihinde Selim Şimşek (36), eşi Sultan Şimşek (38) ile çocukları Ceren Şimşek (9) ve Ali Çınar Şimşek (5) intihar etmişlerdir. Bu güne kadar Türkiye’de yaşanan intiharların çoğu bireysel intiharlar iken son zamanlarda geçim sıkıntısı ve işsizlik yüzünden toplu intiharlara dönüştüğüne tanık olmaktayız. 
 
Tam da bu vakaların yaşandığı dönemde yürütülen bütçe görüşmelerinde AKP Milletvekilleri, yaşanan intihar vakalarının açlık, işsizlik ve ekonomik sıkıntılardan kaynaklanmadığını ısrarla iddia etmektedirler. Bütçe görüşmelerinde asgari ücretle çalışan emekçilerin yaşadığı büyük yoksulluğu bir günde yenilen yumurta sayısı üzerinden hesaplayıp değerlendiren vekillerin varlığı, yaklaşımın ne kadar ciddiyetsiz olduğunu da göstermektedir. TÜİK verilerine göre dört kişilik bir ailenin aylık yoksulluk sınırı 6 bin 724 lira, açlık sınırı ise 2 bin 124 TL olarak açıklanmıştır. Asgari ücretin bile açlık sınırının altında olduğu bir ülkede insanların yoksulluk, açlık ve geçim sıkıntısı yüzünden intihar etmesi son derece olasıdır. Antalya’da intihar eden ailenin ardında bıraktığı mektupta intiharın tamamıyla ekonomik sıkıntı ve geçimsizlik yüzünden olduğu açıklanmasına rağmen bu gerçekliği görmezlikten gelmek çok daha büyük toplumsal patlamalara zemin hazırlamaktadır.” 
 
Önergede Cumhurbaşkanı Yardımcı Fuat Oktay’dan şu soruları cevaplanması istendi:
 
“*Son dönemlerde artan ve toplumsal bir vakaya dönüşen intihar olaylarının nedenleri yeterince araştırılmış mıdır? 
 
*Son iki yılda kaç intihar olayı yaşanmıştır ve bunların nedenleri araştırılarak intiharların sebepleri kategorize edilmiş midir? 
 
*2018-2019 yıllarında ekonomik sıkıntılardan kaynaklı intihar edenlerin sayısı kaçtır?  
*İstanbul’un Fatih ilçesinde ve Antalya’da yaşanan intihar vakaları ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa soruşturma hangi aşamadadır? 
 
*Ekonomik sıkıntılardan kaynaklı intiharı önlemek için Bakanlığınızın çalışması var mıdır? 
 
*Açlık ve yoksulluk sınırının asgari ücretten daha yüksek olduğu bir ülkede yaşanılan intihar vakalarını önlemek amacıyla asgari ücrette bir değişiklik yapılması öngörülmekte midir?”