Dicle Üniversitesi’nde çıkan yangın Fuat Oktay’a soruldu

  • 15:31 11 Kasım 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Milletvekili Salihe Aydeniz, Dicle Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerin uygulama dersinde çıkan yangına ilişkin Meclis’e soru önergesi sundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Diş Protez Teknolojisi bölümü öğrencilerinin uygulama dersi için bulundukları Diş Hekimliği Fakültesinde çıkan yangını Meclis gündemine taşıdı. 5 Kasım’da meydana gelen yangın sonucu 2 öğrencinin 2’nci dereceden yangın teşhisiyle tedavi altına alındığı olayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soran Salihe, şu soruları yöneltti:
 
“* Yaşanan bu olaydan haberdar mısınız?
 
* Daha acı sonuçlar doğurabilecek olan bu olayda, Üniversite yetkililerinin ihmali olduğunu düşünüyor musunuz? Bu anlamda bir araştırma yapacak mısınız?
 
* Üniversitelere bağlı olarak açılan yüksekokulların eğitmen sayısının yeterliliği nedir?
 
* Üniversitelerdeki sınıfların ve eğitim ekipmanlarının yeterliliğine dair yapmış olduğunuz bir araştırma var mıdır? Var ise hangi aşamadadır?
 
* Yaşanan bu ve benzeri kazaların eğitim politikalarının yetersizliğinden kaynaklandığını düşünüyor musunuz?
 
* Eğitime yeteri kadar bütçe ayırıyor musunuz?”
 
Ne olmuştu?
 
Diyarbakır Dicle Üniversitesi’ne (DÜ) bağlı Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda bulunan Diş Protez Teknolojisi bölümünde okuyan iki öğrencinin, 5 Kasım günü uygulama dersinde ispirtodan dolayı yandığı ortaya çıktı. Kasım günü meydana gelen yangın sonucu 2’nci derece yanık teşhisi konulan 2 öğrenci, Diyarbakır Gaziyaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tedavi altına alındı.
 
Olay gününe dair konuşan öğrenciler, uygulamalı derslerin görüldüğü 32 kişilik preklinik sınıfında, normal koşullarda doğalgaz ile ısıtılan tıbbi ekipmanların üniversitedeki inşaat sebebiyle ispirto kullanılarak ısıtıldığını, ancak bu uygulamadan haberdar olamadıklarını ve ispirtonun ne olduğunu bilmediklerini ifade etti.
 
Öğrenciler ayrıca, eğitim gördükleri sınıflardan, prekliniklerden şikayetçi olduklarını, hijyen şartlarının iyi olmadığını, sınıf mevcutlarından iki katı fazla sayıda öğrenciyle derslerin işlendiğini vurguladı. Sınıf mevcudunun fazla olması sebebiyle uygulamalı derslerde yeteri kadar birebir eğitimin verilmediğini belirten öğrenciler, mesleki yeterliliği edinemediklerini kaydetti.