Öğretmenlerin intihara sürüklenmeleri Meclis’e taşındı

  • 13:08 13 Kasım 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Ebru Günay, öğretmenlerin maruz kaldıkları haksızlıklar karşısında intihara sürüklenmelerinin araştırılması için konuyu Meclis’e taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay, öğretmenlerin intiharlara sürüklenmelerini Meclis’e taşıdı. Ebru, öğretmenlerin son zamanlarda maruz bırakıldıkları haksızlıklar karşısında yaşamlarına son vermelerinin araştırılması için Meclis Başkanlığı’na önerge verdi. 
 
Ebru önergede, araştırılmasını talep ettiği intihara sürüklenmelere ilişkin şu gerekçeye yer verdi: 
 
“Yaşadıkları sorunlardan kaynaklı öğretmenler yaşamlarına son vermekte ve kamuoyu vicdanını yaralayan bu durum giderek derinleşmektedir. Mardin’in Midyat ilçesinde yaşayan sınıf öğretmeni Güler Adam, 12 yıl boyunca ataması yapılmadığı için geçtiğimiz Temmuz ayında yaşamına son vermişti. Yine ataması yapılmadığı için İngilizce öğretmeni Halil Mustafa Bozkurt Çorum’da yaşamına son vermişti. 21 yaşındaki matematik öğretmeni Kevser Abdülkadiroğlu ataması yapılmadığı için yaşamına son veren bir diğer öğretmendir. Son olarak da Antep’te 25 yaşındaki öğretmen Saadet Harmancı yaşamına son vermiştir. Saadet öğretmenin mobbinge uğraması ve ‘her gün yaşamının pamuk ipliğine bağlı olduğu’nun okul yönetimi tarafından kendisine sürekli hatırlatılması, sözleşmeli öğretmenliğin sebep olduğu güvencesiz çalıştırılmanın açık göstergesidir. Öğretmenlerin; eğitim kurumlarında yaşadıkları mobbingin, atamaları yapılmadığı için başka işlerde çalışmak zorunda kalmalarının ve çalıştıkları başka işlerde iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirmelerinin, mülakat ya da sözlü sınav uygulamasının, kısaca öğretmenlerin maruz kaldıkları haksızlıklar yüzünden yaşamlarına son vermelerinin tüm boyutlarıyla araştırılması elzemdir."