Fatma Kurtulan’dan AKP’ye: Kürt düşmanısınız

  • 18:18 13 Kasım 2019
  • Siyaset
ANKARA - Kayyım atamaları ve Gençlik Meclisi üyelerine dönük işkenceyi gündeme getiren HDP’li Fatma Kurtulan, Meclis Genel Kurul’da AKP’ye “Siz çok büyük Kürt düşmanısınız” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, TBMM Genel Kurulu’nda gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyelerinin Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde işkenceye uğradıkları yönündeki bilgiler ile kayyım atamalarını gündeme getirdi. Fatma’nın konuşması sırasında AKP-MHP sıralarından tepkiler geldi. 
 
‘Darp raporu alındı’
 
Genel Kurul’da konuşan Fatma, 36 Gençlik Meclisi üyesinin işkenceye uğradıklarına dair bilgilere ilişkin avukatlarla yaptıkları görüşmelere yer verdi. Fatma, “Burada Metin Yılmaz’ın avukatıyla ve darp edildiğini iddia eden Nurullah Özgün’ün avukatlarıyla görüştüm. Sonuç itibarıyla bir kadın polisle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını söylediler. Metin’in avukatı Metin’i daha önce de gördüğünü, 11 Kasımda tekrar görmeye gittiğinde Metin’in duvara tutunarak, zorlanarak yürüdüğünü ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de darp raporu aldıklarını belirttiler” dedi.
 
‘İşkence sadece Filistin askısı mı?’
 
Fatma, devamla şunları söyledi: “Türkiye'nin genel bir durumudur bu, yapılan her türlü hukuksuzluğu ispatlamakla uğraşırız her zaman, kabul edilmez. Hani, dün İçişleri Bakanı ‘Bu külliyen yalandır’ dedi, yapılan görüşmelerde de AKP yetkilileri-buradakiler de, dışarıdakiler de- işkence olmadığını, hâlâ sıfır tolerans noktasında olduklarını iddia ediyorlar. İşkence derken Filistin askısını mı algılıyorlar sadece? Bunları işkence olarak Meclisimiz görür mü, görmez mi; vicdana ve takdirlere bırakıyorum.”
 
‘Bunun adı Kürt düşmanlığıdır’
 
Kayyım atamalarına ilişkin de konuşan Fatma, “Bu sabah yine 4 belediyemize kayyum atandı, 16’dan 20’ye çıktı. Şunu artık açıkça ifade etmek lazım. Bu bir Kürt düşmanlığıdır, bunun başka adı yok. Bu, seçme ve seçilme hakkının gaspıdır. Bu, halk belediyeciliğinin yerine talan belediyeciliğinin inşasıdır. Hırsız gibi gece yarısı belediyelere girmekten utanmıyor mu artık bu hükümet?” dedi.
 
Kayyım atamaları savunuldu
 
Fatma’nın kayyım atamalarının “Kürt düşmanlığı” olduğunu söylemesi ve işkence yapıldığına AKP sıralarından tepki geldi. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, söz alarak şunları söyledi: “Sayın Gurup Başkan Vekilinin ifade ettiği işkenceyle ilgili konuyu dün uzun uzadıya konuştuğumuzdan, Bakanımızın verdiği bilgileri paylaştığımızdan dolayı tekrar girmek istemiyorum ama işkenceyle ilgili durduğumuz yer aynı yerdir Sayın Başkan. Grup Başkan Vekilinin kayyum atamalarından yola çıkarak Kürtlere karşı bir operasyon olduğunu ifade etmesini bir haksızlık olarak düşünüyorum. Kayyum atamasını beğenirsiniz, beğenmezsiniz; kayyum ataması terörle mücadele bağlamında anayasal bir tedbirin idarece kullanılması meselesidir.”
 
‘Hırsızlar gece yarısı girerler’
 
Ardında tekrar söz alan Fatma, “Kürtler beğenmediğini size defalarca söyledi, ne zaman anlayacaksınız bunu? 2014’ten beri kayyum atıyorsunuz, seçime gidiyorsunuz, Kürtler tekrar sizinle birlikte kayyumunuzu sandığa gömüyor, sizi de kayyumunuzu da sandığa gömüyor, tekrar, yeniden  adaylarını, temsilcilerini seçiyor; seçtiği belediye başkanlıklarına tekrar darbeyle siz yeniden kayyum atıyorsunuz. Siz çok büyük bir Kürt düşmanısınız. Sayıştay Başkanlığına da kayyum atayacak mısınız? Bu gece hırsız gibi belediyelere dayandınız, oraları karakola çevirmişsiniz. Hırsızlar gece yarısı girerler; kendinize güveniyorsanız bunu gündüz gözüyle gelin bir istişare edelim. Ne demiştik? Biz şunu söyledik defalarca size: Süleyman Soylu önünüze koyuyor. Mahcupsunuz” diye konuştu.