SKM’den eşbaşkanların gözaltına alınmasına tepki

  • 19:19 15 Kasım 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP'li kadın eşbaşkanlara dönük başlatılan gözaltılara yaptıkları açıklama ile tepki gösteren SKM, “Eşbaşkanlık sistemine yapılan her saldırının kadınların iradesine dönük olduğunu biliyoruz. Bu nedenle daha güçlü haykırıyoruz: Vardık, varız, var olacağız. Seçilmiş eşbaşkanlar derhal serbest” dedi.
 
Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Halkların Demokratik Parti'li (HDP) kadın eşbaşkanlara dönük başlatılan gözaltı operasyonlarına yaptıkları yazılı açıklama ile tepki gösterdi.
 
“AKP-MHP faşizmi 25 Kasım öncesi eşbaşkanlık sistemine saldırmaya devam ediyor” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “HDP’nin 25 Kasım çalışmalarını engelleyen, bildirilerini toplatan ve kadın buluşmalarını yasaklayan Saray faşizmi, biz kadınların siyasetin merkezine yürüyüşümüzü, siyasetteki erkek egemenliğine son verme kararlılığımızı ve eş başkanlık kazanımımızı HDP’li belediyelerin eş başkanlarını tutuklayarak engelleyebileceğini zannediyor. HDP Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez ve Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik bu sabah hukuksuzca gözaltına alındı. Seçilmiş belediye eşbaşkanı kadınlara yönelik erkek egemen sistemin hıncı ile saldıran AKP, kadınların erkek-devlete kafa tutan cesaretinden ve özgürlük serüveninden korkmakta elbette haklı. Kadın düşmanı yasalarının, erkek politikalarının ve kadını eve hapsetme çabalarının karşısında özneleşen, itiraz eden ve siyasette eşit temsiliyetle var olan kadınlar olarak dikildik” denildi. 
 
‘Eşbaşkanlar derhal serbest bırakılsın’ 
 
Kadın özgürlük yürüyüşünün gözaltı, tutuklama, katliam politikalarına inat her fırsatta daha güçlü devam ettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik, Ankara’da kızını ve 103 barış güvercinini katleden karanlığa karşı mücadeleyi daha da büyüterek cevap vermişti. Bugün Ankara katliamından sorumlu olanlar Hatice Çevik ve 3 kadın belediye eşbaşkanını gözaltı saldırısı ile sindirmeye çalışıyor. Ancak bizler, Figen Yüksekdağ’dan Hatice Çevik’e kadar eşbaşkanlık sistemine yapılan her saldırının kadınların iradesine, özneleşmesine dönük olduğunu biliyoruz. Bu nedenle daha güçlü haykırıyoruz: Vardık, varız, var olacağız. Seçilmiş eşbaşkanlar derhal serbest bırakılmalıdır.”