Eşbaşkanlık için verilen önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi

  • 17:59 20 Kasım 2019
  • Siyaset
 
ANKARA - HDP’li Fatma Kurtulan, eşbaşkanlık sisteminin belediyelere kayyım atamalarına gerekçe olarak gösterilmesinin nedenleri ve sistemin topluma daha etkili anlatılması amacıyla Meclis Araştırması istedi. Önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), eşbaşkanlık sistemine çıkarılan engellerin ortadan kaldırılması, belediyelere kayyım atamalarına gerekçe olarak gösterilmesinin nedenleri, eşbaşkanlık sisteminin topluma daha etkili anlatılması amacıyla Meclis Araştırması istedi.
 
‘Eşbaşkanlık nice kadının emeğinin sonucudur’
 
Önerge üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, eşbaşkanlık sisteminin kayyım atamalarına gerekçe yapıldığına dikkat çekerek, kamuoyunun bu konuda yanıltıldığını ifade etti. Fatma, “Eşbaşkanlık sistemini bugün, şu anki mevcut durumda da uygulayan belediyelerimizde eşbaşkanlık sistemi birdenbire açığa çıkan bir sonuç değil asla. Eşbaşkanlığın tüm partilerimizden öre öre geldiğimiz uzunca bir mücadelenin, deneyimin, birikimin nice kadınların emeğinin sonucunda oluşan bir sistem olduğunu ve şu anda bunun vazgeçilmez bir mor çizgimiz olduğunu hep söyledik” dedi.
 
‘İllegalize edilmesini reddediyoruz’
 
Fatma, eşbaşkanlık sisteminin Siyasi Partiler Kanunu’nda yer alarak yasalaştığını belirtti. Fatma, HDP’nin bir kadın partisi olduğunu kaydederek, “Her alanda, yaşamın her alanında tüm çalışmalarda eşbaşkanlık sistemi olarak şu an çalışmalarımız sürdürülüyor ve bunun devamı olarak da biliyorsunuz şu anda da eşbaşkanlık sistemiyle, belediyelerimizde 31 Mart seçimlerinde de eşbaşkanlık sistemini yine tekrar hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı başlatmıştık. Şunun da kesinlikle illegalize edilmesini reddediyoruz. Seçime giderken zaten biz bunu kamuoyunun, halkımızın onayına sunuyoruz.  Bunu illegalize edip kirli politikalarınızı eşbaşkanlık sistemi üzerinden bahane ederek kayyum zihniyetini, baskıcı zihniyetinizi halkımıza dayatmanızı kabul etmiyoruz” diye konuştu.
 
Önerge reddedildi
 
Fatma, şöyle devam etti: “Az önce bir toplantıda, tüm baskılarınıza, kayyum politikalarınıza rağmen ‘Tüm belediyelerde devam edelim mi, çekilelim mi?’ diye tartışmasını yaptık. Herkesin katıldığı çok önemli mesajlar vardı. Bir anne bize şunu söyledi: Çocuklar, aslanlar sakın bu alandan çekilmesin ki tilkiler bu alanlara yerleşmesin. Tilkilere bu alanları bırakmayacağız. Önce tutukluyorsunuz sonra suç oluşturuyorsunuz. Hepimizin de başına gelen bu oldu. Bizim çocuklarımız sizin gibi Man Adalarına paracıklar götürmüyorlar. ‘Baba, ben bu parayı ne yapayım? Ayakkabı kutularındaki paraları nasıl, nereye götüreyim, nerede saklayayım?’ diye feryat edip babalarını aramıyorlar. Rezil olacaksınız. Bu kayyumlarla rezil olacaksınız. Bunu savunamayacaksınız.”
 
HDP’nin Genel Kurul’a sunduğu önerge, AKP-MHP oylarıyla reddedildi.