Meral Danış Beştaş ‘sansür uygulamalarını’ sordu

  • 13:51 21 Kasım 2019
  • Siyaset
 
 
ANKARA - HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, kitaplara, sinemaya, sanatsal faaliyetlere dönük uygulanan sansüre karşı Meclis araştırması ve soru önergesi sundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, kitaplara, internet içeriklerine, sinemaya, haber içeriklerine, sanatsal etkinliklere dönük uygulanan sansür ve otosansüre ilişkin Meclis Başkanlığına soru ve araştırma önergesi sundu. Sanatsal faaliyetlere hapis cezaları, davalar ve yasalara dayandırılarak “terörize” edildiğine işaret eden Meral, sanatsal üretimin durma noktasına geldiğine dikkat çekti.
 
Berkin Elvan fotoğrafına soruşturma
 
“Sanatın toplumsal gelişime olan katkısının yok sayılmasının acı neticelerine her gün tanıklık etmekteyiz” diyen Meral, sanata dönük yasaklamalara ilişkin örneklere yer verdi: “Tiyatrocu Nazlı Masatçı ‘V-For Vendetta’nın tiyatro oyunu versiyonunda oynadığı için ‘terör örgütü propagandası yapmaktan 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Müzisyen Alpay hakkında 22 Mart 2019'daki bir konser sırasında Berkin Elvan’ın ve Deniz Gezmiş’in fotoğraflarını göstermesi gerekçesiyle ‘terör örgütü üyelerini övdüğü ve devleti aşağıladığı’ iddiasıyla şu anda soruşturma yürütülmektedir.
 
Viranşehir'de Kürtçe şarkı söyleyen müzisyenlere sistematik olarak gece baskınları yapılmış, ardından ise düğünde Kürtçe şarkı söylendiği gerekçesiyle 7 kişi gözaltına alınarak ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla tutuklanmıştır. Kürt müzisyen Azad Bedran, Partizan adlı şarkısının klibinde ‘terör örgütü propagandası yaptığı’ gerekçesiyle yargılanıp 3 yıl 9 ay ceza almıştır.
 
Avesta ve Aram yayınevleri hakkında 2017’den beri çok sayıda iddianame hazırlanmış; Avesta 13 kitabından dolayı ‘terör propagandası yapmak’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ ile suçlanarak bu kitaplarına el konulmuştur. Aram Yayınları’nın 93 kitabına da 2016'dan bu yana terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla soruşturma açılmıştır. Avesta Yayınları’ndan çıkan ‘Meleklerin Küllerinden - Günahkar Bir Irkın Yasaklanmış Mirası’ adlı Kürt mitolojisini ele alan ve 18 yıl önce basılmış kitap ‘örgüt propagandası yaptığı’ gerekçesiyle basım ve dağıtımı yasaklanmıştır.
 
Yönetmen Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun, 2017 yılında çektikleri ‘Bakur’ belgeseli nedeniyle  ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ gerekçesiyle haklarında açılan davada mahkeme tarafından üst sınırdan ceza verilerek 4’er yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırılmışlardır. Yine son derece çarpıcı bir hadise de Kazım Gündoğan ve Nezahat Gündoğan’ın İletişim Yayınları tarafından yayımlanan ‘Dersim’in Kayıp Kızları’ adlı kitabı ile Kalipso Yayınları’ndan çıkan İbrahim Kaypakkaya’nın hayatının anlatıldığı kitaplar ‘muhafaza’ altına alındıktan sonra, Refahiye Cumhuriyet Başsavcılığının kitapların ‘imha’ edilmesi talimatını vermesi üzerine yakılmasıdır. ‘İmha tutanağında’ 3 jandarmanın imzası yer alırken, kitapların nasıl imha edildiğiyle ilgili, ‘Refahiye Cumhuriyet Başsavcısı’nın talimatıyla komutanlığımız kazan dairesinde video çekimi yapılarak imha edildiği…’ bilgisi yer almaktadır.”
 
‘Sansüre karşı farkındalık yok’
 
“Sanatın toplumsal barış ve gelişime katkısı izahtan varestedir” diyen Meral, “Ancak bu katkı ve sanatın dünyayı güzelleştirici ve dönüşüme yönelik etkisinin yok sayılarak vandal bir yaklaşıma tabi tutulması kabul edilemezdir. Öte yandan sanata yapılan sansür hakkında kamuoyunun yeterince bilgiye sahip olmaması, sansürle mücadele yöntemlerinin tartışılmaması ve genel olarak, sanatta sansürün uluslararası insan hakları sözleşmeleri ve Türkiye anayasası tarafından tanımlanan ifade özgürlüğü hakkının ihlali olduğu konusunda farkındalığın olmaması da gelinen aşamada pay sahibidir. Bu nedenle parlamento çatısı altında kurulacak olan bir komisyon eliyle gerekli çalışmaların yürütülmesi elzemdir” ifadelerinde bulunarak Meclis Araştırması açılmasını talep etti.
 
Meral, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sorulmak üzere şu soruları yöneltti:
 
“* Son on yıl içerisinde hangi yayınevine ait kaç kitap yasaklanmıştır? Kitaplar hangi gerekçelerle yasaklanmıştır?
 
* Son on yıl içerisinde savcılıklar tarafından imha edilmesi yönünde karar verilen ve imha edilen kitap sayısı nedir?
 
* Son on yıl içerisinde kaç sinema filmi yasaklanmıştır? Yasaklama kararlarına konu edilen gerekçeler nelerdir? Yasaklanan filmler hangileridir?
 
* Son on yıl içerisinde kaç tiyatro oyunu yasaklanmıştır? Yasaklama kararlarına konu edilen gerekçeler nelerdir? Yasaklanan oyunlar hangileridir?
 
* Son on yıl içerisinde kaç belgesel film yasaklanmıştır? Yasaklama kararlarına konu edilen gerekçeler nelerdir? Yasaklanan belgeseller hangileridir?
 
* Son on yıl içerisinde kaç sanatçıya, kültürel ve sanatsal faaliyetleri kapsamında soruşturma başlatılmıştır? Kaçı hakkında dava açılmıştır? Açılan davalar neticesinde beraat eden ve ceza alan kişi sayısı nedir?
 
* TCK-299 kapsamında kaç sanatçı hakkında dava açılmış; kaçı ceza almış, kaçı beraat etmiştir?
 
* 7145 sayılı kanun, Terörle Mücadele Yasası ile birlikte 2911 sayılı Kanunu ve 5442 sayılı İl İdare Kanunu’na dayanarak Türkiye Anayasası ve uluslararası anlaşmalar kapsamında güvence altına alınan barışçıl toplantıları ve sanat etkinliklerini engelleyen hükümlerin kaldırılması gündeminizde olacak mıdır?
 
* Sanat alanındaki bu yasaklamalarla ne umulmaktadır?
 
* Sansür uygulamalarının sonlandırılması ve sanat alanında gerekli özgürlük alanlarının açılması yönünde çalışmalar yürütecek misiniz?”