Kürt partilerinden ulusal birlik toplantısı

  • 14:00 5 Aralık 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da ulusal birlik gündemiyle bir araya gelen Kürt partilerinin, önemli kararlar alması bekleniyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistan Demokrat Partisi- Kuzey (KDP-Bakur), İnsan ve Özgürlük Partisi, Azadi Hareketi, Azadi Partisi ve Kürdistan Komünist Partisi (KKP) temsilcileri, “ulusal birlik”  gündemiyle Diyarbakır’daki Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Kürt partilerine dönük toplantıya katılmaları için çağrıda bulunulmasına rağmen Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve  Kürdistan Özgürlük Partisi’nin (PAK) temsilcileri ise toplantıya katılmadı. 
 
‘Parti değil Kürt halkı esas alınacak’
 
Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda, bölgede ve Türkiye’de siyaset yapan partilerin katılacağı ve yol haritasının oluşturulacağı çalıştayın tarihi ve içeriğinin belirlenmesi bekleniyor. Toplantıda ayrıca tüm partiler adına oluşturulacak heyetlerin, Avrupa’da, Federe Kürdistan Bölgesi’nde ve Kuzey-Doğu Suriye’de yapacakları görüşme içeriğinin değerlendirilmesi amaçlanıyor. Toplantıda tarafların, parti ve örgütlerin önceliklerini değil Kürt halkının önceliklerini esas alacağı belirtildi.