Belediye eşbaşkanları gözaltında: Yapay delillerle suç bulunmaya çalışılıyor

  • 09:10 7 Aralık 2019
  • Siyaset
VAN - HDP’li Muradiye, Başkale ve Özalp belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını ve kayyım atamalarını değerlendiren HDP’li siyasetçiler, “Siyasi iktidarın talimatıyla gözaltına alınan eşbaşkanlarımız hakkında aylarca yapay deliller oluşturularak suç bulunmaya çalışılıyor. Tüm bu hukuksuzluklar bizi birlikte yaşamaya, demokrasiye olan inancımızı daha da büyütüyor” dedi.
 
Van’ın Halkların Demokratik Partili (HDP) Muradiye Belediye eşbaşkanları Leyla Balkan ile Yılmaz Şalan, Özalp Belediye eşbaşkanları Dilan Örenci ile Yakup Almaç ve Başkale Belediye eşbaşkanları Erkan Acar, dün evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. 
 
HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ve Van İl Eşbakanı Öznur Bartın, eşbaşkanların gözaltına alınmasını ve kayyım atmalarını değerlendirdi.
 
AKP’nin özellikle 2015’tenbu yana partilerine yönelik gözaltı furyasıyla çalışamaz duruma getirmeye çalıştığını kaydeden Muazzez, sadece Kürt halkına değil tüm muhalif kesimlere yönelik baskı politikalarının sürdüğünü ifade etti.
 
‘AKP’nin kendi sonunun önüne geçme çabasıdır’
 
Baskı politikalarıyla Kürt halkının iradesinin tanınmadığını, seçilmişlerin “siyasi rehine” olarak tutulduğunu hatırlatan Muazzez, “Bu sadece seçim iradesini tanımamaya yönelik değil, ülke genelinde Kürt halkının temel haklarına, Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmemesinin önüne geçmedir. Şu ana kadar Türkiye iktidarlarının Kürt düşmanlığı politikalarının devamıdır. Sadece parti seçilmişlerimiz, yöneticilerimiz, üyelerimize dönük değil, parti binamıza gelen yurttaşlara dahi büyük bir baskılama politikası devrede. Bu baskılar AKP hükümetinin kendi parçalanmışlıkları, kendi yok oluşunun, kendi sonunun gelmesinin önüne geçme çabasından başka bir şey değildir” dedi.
 
‘Manipülatif haberlerle algı oluşturulmaya çalışılıyor’
 
Partilerine dönük baskıların yıldırmaktan ziyade kendilerine daha fazla güç getirdiğini, mücadeleye olan bağlılıklarını perçinlediğinin altını çizen Muazzez, “Sabah saatleri itibariyle üç belediye eşbaşkanımız gözaltına alındı. İlçe halkının iradelerinin gözaltına alınmasını büyük tepkiyle karşıladığına tanık olduk. Belediye eşbaşkanlarımız tüm baskı politikalarına karşı halktan aldıkları iradeye sonuna kadar sahip çıkmıştır. Partimiz, eşbaşkanlarımız mesnetsiz suçlamalar ile itibarsızlaştırmaya çalışıyor. Basının manipülatif haberleriyle kamuoyunda bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Eşbaşkanlarımızın gözaltına alınmaları, tutuklanmaları tamamen hukuksuzdur. Hiçbir yasal dayanağı yoktur” ifadelerini kullandı.
 
‘Biz AKP’yi yerel stratejik planımızla böldük’
 
AKP’nin hem dünya kamuoyunda, hem de Türkiye toplumları arasında büyük bir itibar kaybının sürdüğünü ifade eden Muazzez, “AKP ve MHP faşist bloğunun ayrıştıran, ötekileştiren, savaştıran, çatıştıran politikaların halklar tarafından benimsenmediği orta. Bu politikalarla kendi iktidarını kurtarma çabaları beyhude. Biz AKP’yi yerel stratejik planımızla böldük. Bu bölünme devam ediyor. Bu ülkede hukuk ayaklar altına alındı, yargı bağımsız değil, basın bağımsız değil, insanların masumiyet karinesi göz ardı ediliyor” diye belirtti.
 
‘Yapay delillerle suç bulunmaya çalışılıyor’ 
 
Başka ülkelerde suç somut olarak ortadayken, gözaltı ve tutuklamaların gerçekleştiğini fakat Türkiye’de iktidarın talimatıyla göz altıların yaşandığını dile getiren Muazzez, “Siyasi iktidarın talimatıyla gözaltına alınan eşbaşkanlarımız hakkında aylarca yapay deliller oluşturularak suç bulunmaya çalışılıyor. Tüm bu hukuksuzluklar bizi birlikte yaşamaya, demokrasiye olan inancımızı daha da büyütüyor” diyerek kazananların direnenlerin olacağını vurguladı. 
 
‘Kadın mücadelesiyle tek adam rejimi alaşağı olacaktır’
 
AKP iktidarının kayyım atamalarıyla kadın kazanımlarının hedef alınmasına da değinen Muazzez, son olarak şunları söyledi: “Kayyım atamaları çoğulcu, demokratik yönetimi savunan kadın kazanımlarına dönük saldırılarıdır. Kadın mücadelesine yönelik bu saldırıların bizim temel amacımız olan yerel yönetimlerle de birlikte eşbaşkanlık sistemi ile kadını yaşamın bütün alanlarında yetkin kılmaktı. Çünkü biliyoruz ki bir toplumda kadın söz sahibiyse, iradeyse o toplum gelişir. Bizler kadın mücadelesiyle değişeceğine inanıyoruz. Kadının eşitlikçi, demokratik, özgür bakış açısıyla bu tekçi iktidar mutlaka alaşağı olacaktır.” 
 
’Büyükşehir ve merkezi üç ilçeyi  büyük farkla aldık’
 
Öznur Bartın ise göz altılarla kayyım hazırlığı yapıldığının altını çizerek 31 Mart yerel seçimlerinde Van ve ilçelerinde kazandıkları 10 belediyeye kayyım atandığına dikkat çekti. Yerel seçimlerde bölgede partilerine karşı büyük bir baskı politikasıyla çalışma yürüttüklerini hatırlatan Öznur, “Tüm bu baskılara rağmen HDP olarak Van Büyükşehir başta olmak üzere üç merkezi ilçede ve birçok ilçe belediyelerinde büyük bir farkla belediyeleri aldık. Seçilmiş eşbaşkanların üç tanesine KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmedi. Diğerlerine de sırasıyla ya da birkaç belediyemize birden kayyım atandı” diye hatırlattı.
 
‘Kürt halkı cevabını verecektir’
 
Halkın, irade gaspına karşı büyük bir tepki duyduğunu söyleyen Öznur, “Kayyım atamalarının amacı Kürt varlığının inkarına dönüktür. Seçilmişleri, belediyeleri tanınmıyor. Hiçbir hakkı tanınmıyor. Kürtler varlıklarına dönük bu saldırılara yine sandıklarda cevap verecektir” diye konuştu.