Kürtler birlik yolunda: Bizi öneri ve eleştirilerinizle destekleyin

  • 09:02 9 Aralık 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - Kürt halkının bulunduğu her yerde kazanımlarına ve değerlerine dönük saldırılar gerçekleştiğinin altını çizen DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, "Halkımızla birlikte kazanımlarımıza sahip çıkacağız. Bugün ilk adımını attığımız bu tarihi yürüyüşte bizi görüş, öneri ve eleştirilerinizle destekleyin" dedi.
 
Azadî Hareketi, Partiya Azadî, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (İÖP), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Demokratik Kürt Platformu (PDK-Bakur), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi’nin (PDK-T) temsilcileri ile yapılan toplantının ardından deklarasyon açıklandı. Toplantıda Kürt kazanımlarını korumaya dönük karar çıkarken, Kürt halkının geleceği için bir an önce ittifakın kurulması gerektiği vurgulandı.
 
‘Kazanımlarımızı koruyacağız'
 
Toplantıda yer alan siyasi partilerden DBP’nin Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, toplantıyı ve aldıkları kararları değerlendirdi. Daha önce de Kürt partileri olarak birçok kez bir araya geldiklerini hatırlatan Saliha, Kürt halkı için en doğru kararın ittifak olduğunu belirtti. Saliha, ittifak için bundan sonraki süreçte birlikte hareket edeceklerini ifade etti. Yol, yöntem noktasında yeniden bir araya geleceklerini söyleyen Saliha, “Siyasi operasyonlar, kayyım eliyle Kürt halkının iradesinin yok sayılması, Kürt halkının kazanımlarına dönük saldırılar bizim harekete geçmemizi hızlandırdı. Özellikle Rojava kazanımına yönelik saldırılar Kürt halkı açısından kabul edilir değildir asla. Kazanımlarımızı korumazsak 4 parça Kürdistan’da amaçladığımız birliği sağlayabilmemiz mümkün olmayacak” dedi.
 
'Kürt halkının birliğini bir an önce kurması gerekiyor'
 
Saliha, Kürt halkının birliği için onlarca bedel ödendiğini ve yıllardır süren bir mücadele olduğunu dile getirerek, “Kürt halkının kendi birliğini bir an önce kurması gerekiyor. Biz bunun için bir başlangıç yaptık. Kuzey Kürdistan’da başlayan bu ittifakın Güney Kürdistan’da da karşılık bulmasını ve birlikte kazanımlarımızı korumak için adım atılmasını umut ediyoruz. Kürdistan parçalarında yaşanan gelişmeler; Kürdistan halkını dünya halklarının ve kamuoyunun ilgi odağı haline getirmiştir. Halkımız lehine güçlü bir uluslararası kamuoyu yaratmıştır. Eğer bizler ortaklaşıp, güçlerimizi birleştirirsek; demokratik, barışçıl ve siyasal mücadelemize yönelik uluslararası kabul ve destek daha da güçlü olacaktır. Kalıcı ulusal ittifaka varma hedefinde faaliyetlerimizi ‘Kürdistani İttifak Çalışması’ adı altında sürdüreceğiz” diye belirtti.
 
‘Kalıcı ulusal ittifak hedefini birlikte büyütelim’
 
Saliha, sözlerine şöyle devam etti: “Ulusal İttifak’ın yapısı, çerçevesi, bileşenleri, işleyişi, yol ve yöntemine ilişkin 18-19 Ocak 2020 tarihinde iki günlük bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Bu çalıştay bir komisyon tarafından organize edilecek. Ülkemizin, halkımızın duyarlılıklarını, kaygılarını, kazanımlarını dikkate alan Kürdistani İttifak Çalışması olarak; halkımıza, aydınlarımıza, tüm sivil toplum örgütlerimize çağrımız, bugün ilk adımını attığımız bu tarihi yürüyüşte bizi görüş, öneri ve eleştirilerinizle destekleyin. Bu yürüyüşü birlikte omuzlayalım, kalıcı ulusal ittifak hedefini birlikte büyütelim diyoruz.”