HDP’den Dışişleri Bakanlığı’na: Til Rifat saldırısının emrini kim verdi?

  • 14:31 9 Aralık 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Meral Danış Beştaş, 8’i çocuk 10 sivilin yaşamını yitirdiği Til Rifat saldırısını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sordu.
 
Türkiye ve bağlı grupların Kuzey ve Doğu Suriye’nin Şehba kentine bağlı Til Rifat ilçesine yönelik 2 Aralık günü gerçekleştirdiği bombardımanda çocukların da aralarında bulunduğu 10 sivilin hayatını kaybetmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nden (OHCHR) yapılan açıklama ile Til Rifat’ta çocukların katledildiği saldırıyı Türkiye’ye bağlı grupların yaptığını açıklamıştı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş Til Rifat saldırısını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sordu.
 
Önergede BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colwille Til Rifat saldırısına ilişkin yaptığı açıklama hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi: “BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colwille 8’i çocuk 10 sivilin yaşamını yitirdiği Til Rifat saldırısının Türkiye’ye bağlı güçler tarafından gerçekleştirildiğini açıklamıştır. Yapılan açıklamada ayrıca, ABD ve Türkiye arasında 22 Ekim 2019’da imzalanan anlaşmanın ardından Haseke, Rakka ve Halep gibi sivillerin olduğu kentlerde de bomba yüklü araçlarla gerçekleşen saldırılarda artış olduğu da ifade edilmiştir. 2 Aralık günü Til Rifat’a yapılan topçu atışından ötürü okula yakın bir noktada bulunan 8 çocuk ve 2 sivil yaşamını yitirmişti. Til Rifat; Afrin’e yönelik operasyonlar nedeniyle sivil halkın yerleştiği bir bölge olup Afrinli göçmenler ise evlerine Türkiye’ye bağlı güçlerin yerleşmiş olmasından ötürü evlerine dönüş sağlayamamaktadırlar. Nitekim daha evvel de Türkiye’ye bağlı güçler tarafından yağma, taciz, fidye, yargısız infaz şeklinde yansıyan insan hakları ihlallerinin gerçekleşmiş oluğu BM kayıtlarında yer alan hususlardır.”
 
Önergede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevaplaması için şu sorular yöneltildi;
 
*BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada ifade edilen 8’i çocuk 10 sivilin Türkiye’ye bağlı güçler tarafından yapılan saldırıda yaşamını yitirdiğine dair açıklaması doğru mudur?
 
*Neden sivillerin bulunduğu Til Rifat’a yönelik Türkiye müdahalede bulunmuş ve 10 sivilin ölmesine neden olunmuştur?
 
*Til Rifat’ta bir okulun bulunduğu bölgeye saldırı gerçekleştirilmesinin izahı nedir?
 
*ABD ve Türkiye arasından imzalanan anlaşmanın şartları nelerdir?
 
*Neden Türkiye bu anlaşmanın ardından Haseke, Rakka ve Halep gibi sivillerin olduğu bölgelerde bombalı araçlarla saldırı gerçekleştirmektedir?
 
*Saldırı emrini kim vermiştir?
 
*Neden doğrudan siviller hedeflenmiştir?
 
*Til Rifat’ta bulunan Afrinli göçmenlerin evlerine dönüşü neden sağlanmıyor?
 
*Til Rifat ve diğer bölgelere göç etmek zorunda kalan Afrinlilerin evlerine dönüşü sağlanacak mıdır?
 
*Afrinli halkın evlerinde neden Türkiye’ye bağlı güçler oturmaktadır?
 
*Türkiye’ye bağlı güçler neden Afrinlilerin yaşam alanlarını sahiplerine iade etmiyor?
 
*Daha evvel de BM raporlarına yansıyan ve Türkiye’ye bağlı güçler tarafından yapıldığı ifade edilen insan hakları ihlallerinin giderilmesi ve mağdurların zararlarının giderilmesine yönelik bir çalışma yapılmama gerekçesi nedir?
 
*BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından yapılan 10 sivilin yaşamını ne şekilde yitirdiğine yönelik açıklaması bağlamında dünya ve Türkiye kamuoyuna bir açıklama yapacak mısınız?