Ayşe Acar Başaran: Geri adım atmayacağız

  • 17:30 11 Aralık 2019
  • Siyaset
ANKARA - HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, gözaltı ve baskılar karşısında  "Geri adım atmayacağız" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü, Parti Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, siyasetçilere dönük gözaltı ve tutuklamalara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Ayşe, “Siyasi soykırım operasyonları İnsan Hakları Haftası’nda devam ediyor" diye belirtti.
 
‘Hukuksuzca gözaltı yapılıyor’
 
Mardin’de sabah saatlerinde HDP Mardin İl Eşbaşkanı’nın da aralarında olduğu birçok kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Ayşe, Mardin Tabip Odası Başkanı, SES Mardin Şubesi eski yöneticisi ve DTK delegelerinin de aralarında olduğu 12 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.
 
‘Valilik hedef gösteriyor’
 
“Valilik, anayasal ve yasal olan bu kurumları hedef gösteriyor” diyen Ayşe, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Bu kurumlardan DTK, hukuka uygun usul ve esaslara göre kurulmuş, çalışmalarına halen devam eden bir tüzel kişiliktir. 2015 yılında başlayan ve bugüne kadar şiddetlenerek kalıcı hale getirilmek istenen AKP-MHP baskıcı rejiminde, binlerce HDP ve DTK çalışanı, üye ve yöneticisi gözaltına alınmış, tutuklanmış, AKP medyası tarafından uydurma haberlerle hedef gösterilmişlerdir."
 
Gözaltı ve tutuklamaların sindirme politikasının bir ürünü olduğunu vurgulayan Ayşe, "Geri adım atmayacağız" mesajını verdi.