Serpil Kemalbay: Önümüzdeki dönemde mücadeleyi güçlendirmeye kararlıyız

  • 13:04 11 Ocak 2020
  • Siyaset
 
 
İZMİR - HDP İzmir İl Örgütü'nde basın mensuplarıyla bir araya gelen milletvekili Serpil Kemalbay, "Tecridin kırılması ve demokratik bir cumhuriyetin yaratılması ancak halkların sokakları doldurmasıyla, mücadeleye daha güçlü katılımıyla gerçekleşecek" dedi.   
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, kentteki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Partilerinin il binasında düzenlenen etkinliğe, HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, Parti Meclis (PM) üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 
 
‘Demokrasinin önemli ayaklarından biri gazeteciliktir’ 
 
Etkinlikte konuşan Serpil, gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, gazetecilere dönük baskılara dikkat çekti ve dayanışmanın önemini vurguladı. En az 90 gazetecinin cezaevinde olduğunu hatırlatan Serpil, “Bugün Türkiye’de demokrasi mücadelesinin önemli ayaklarından bir tanesi de gazetecilik yapmak ve demokrasi mücadelesine katkı sağlamaktır. HDP olarak her zaman gazetecilerin yanınızdayız” dedi. 
 
‘Mücadeleyi güçlendirmeye kararlıyız’
 
Partisinin kongre sürecine değinen Serpil, “HDP demokrasi mücadelesinde kararlı. Mutlaka en geniş şekilde birleşik bir mücadeleye ihtiyacımız var. Demokrasi güçlerinin birliğini büyütmekte kararlıyız. Dördüncü büyük kongremize giderken bunları tartışıyor ve bunları halkımızla birlikte yapmak için kitle seferberliği başlattık. Tüm alanlarda toplantılar yapıyoruz. Ocak ayı içerisinde kadın konferansını gerçekleştireceğiz, bir de büyük konferansı yapacağız. Türkiye’nin 2020’den sonra nasıl bir politika geliştirmesini tartışacağız ve kongremizde de bu ete kemiğe bürünecek. Biliyoruz zindandaki yoldaşlarımızın özgür kalması, Türkiye’deki tecridin kırılması ve demokratik bir cumhuriyetin yaratılması ancak halkların sokakları doldurmasıyla, mücadeleye daha güçlü katılımıyla gerçekleşecek. Bu önümüzdeki dönemde halkla iç içe geçmiş mücadeleyi güçlendirmeye kararlıyız” diye konuştu.