Antep’te kadınlar mücadele etrafında kenetleniyor

  • 09:04 17 Ocak 2020
  • Siyaset
ANTEP - Olağan kongresini gerçekleştiren HDP Antep İl Örgütü çalışmalarına hız verdi. Kadınlar, gençler, emekçiler AKP’nin baskı politikalarına karşı birlik olması gerektiğini söyleyen, önceki dönem il eşbaşkanı Sultan Bayındır yeni dönem çalışmalarını değerlendirdi. Sultan, “HDP’li olsun olmasın tüm mahallelerde kadınlara ulaşacağız, bütün kadınlarla mücadele etrafında kenetlenip, güçlerimizi birleştireceğiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep il örgütü 12 Ocak 2020 tarihinde 3’üncü Olağan kongresini gerçekleştirdi. Kongrede eşbaşkanlığa Songül Koçdağ ile Musa Aydın seçildi. Kongrenin ardından çalışmalarına hız veren HDP’liler, yoğun baskı, gözaltı ve tutuklamayla karşı karşıya. HDP Antep il örgütü olarak yaptıkları kadın çalışmalarını değerlendiren önceki dönem HDP Antep il eşbaşkanı Sultan Bayındır kongrede eşbaşkan olarak seçilen Songül ve Musa’ya başarı dileyerek başladığı konuşmasında, “HDP’li olsun olmasın tüm mahallelerde kadınlara ulaşacağız, bütün kadınlarla mücadele etrafından kenetlenip, güçlerimizi birleştireceğiz” vurgusu yaptı.
 
'Kadın mücadelesine devam edeceğiz’ 
 
Yeni dönemde kadın çalışmalarına hız vereceklerini ifade eden Sultan, yeni dönem eşbaşkanlarınında üzerine düşen görevi yerine getireceklerine inandıklarını söyledi. Sultan, “Bütün dünyada kadınlar özgürlük, eşitlik mücadelesi veriyor. Bizler de Antep’te özgürlük, eşitlik mücadelesi yürütmeye devam edeceğiz. Bunun için kadınlara daha fazla ulaşmaya çalışıyoruz ve kadınların bize katılmasını istiyoruz” diyerek yaşamın her alanında kadınların şiddete maruz bırakıldığının altını çizen Sultan, ekonomik krizle birlikte artan yoksulluğun faturasının da yine kadınlara kesildiğini dile getirdi. Bu nedenle önümüzdeki süreçte yeni seçilen yönetimle birlikte özgün kadın çalışmalarına ağırlık vereceklerini ifade eden Sultan, “Mahalledeki kadınlara, HDP’li olsun olmasın tüm kadınlara ulaşacağız, bütün kadınlarla mücadele etrafında kenetlenip, güçlerimizi birleştireceğiz” diye konuştu. 
 
‘Kadınlar, gençler, emekçiler AKP faşizmine karşı birlik olmalı’
 
HDP’nin Türkiye’deki en büyük muhalefet partisi olduğunu ve sisteme karşı sonuna kadar mücadele ettiğini dile getiren Sultan, "Tek adam sistemine, anti demokratik uygulamalara, ekonomik krize, kadına, çocuğa yönelik şiddete itiraz ettiğimiz için partimiz sürekli baskı altında. İşçilerin, yoksulların, ötekileştirilmişlerin, kadınların partisi olduğu için sistem partileri tarafından da büyük bir baskı var. Bunun en büyük örneğini 14 Kasım 2019’da ilimize yapılan hukuksuz, adaletsiz operasyonla bir kez daha gösterdiler. 52 kişi gözaltına alındı. Kadınlar, gençler, emekçiler AKP faşizmine karşı birlik olmalı. Bizler savaşa sonuna kadar karşıyız. Bu ülkede barışı savunan tek partiyiz. Bizler demokratik yollarla sorunların çözüleceğine inanıyoruz” dedi.