HDP Gülizar İpek’in kayyım tarafından işten çıkarılmasını Meclis’e taşıdı

  • 12:22 17 Ocak 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Ebru Günay, MBB Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Gülizar İpek’in işten çıkarılmasını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ebru Günay, Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Gülizar İpek’in Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla memuriyetten çıkarılmasını Meclis’e taşıdı. Ebru, konuyla ilgili, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede şu ifadelere yer verildi: 
 
“Mardin’de HDP yönetimindeki tüm belediyelere kayyım atandıktan sonra kayyımlar şu ana kadar 288 işçinin işine son vermiştir. Son olarak Mardin Büyükşehir Belediyesi, Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Gülizar İpek, Büyükşehir’e kayyım atandıktan sonra açığa alınmış, 14 Ocak'ta da disiplin kurulu tarafından memurluktan men edilmiştir. Hiçbir hukuksal ve yasal dayanağı olmayan, tamamen keyfi gerekçelerle uygulanan bu karara, sendikalar, meslek odaları ve kadın kurumları tepki göstermişlerdir. Sendikanın merkezi kararıyla ve anayasal hakkını kullanarak kayyım atamalarına karşı basın açıklamalarına katılan Gülizar İpek’e gönderilen kararda sadece genel sekreterin imzası bulunmaktadır.” 
 
Önergede ayrıca, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyım tarafından birçok çalışana mobbing uygulandığı ve işlerini yapmalarının engellendiği, işçilerin işten atılmakla tehdit edildiği kaydedildi. 
 
Önergede, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan şu soruları yanıtlaması istendi: 
 
“*Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasını protesto eden Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Gülizar İpek, kayyım atanmasını protesto ettiği gerekçe gösterilerek hakkında işten çıkarma kararının verilmesi hukuki midir? Protesto eylemlerine katılmak suç mudur?
 
*Daire Başkanı Gülizar İpek’in işine iade edilmesi için gereken adımları atacak mısınız? 
 
*Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanı Gülizar İpek’in işine son verilmesi kadın çalışmalarını engellemeye yönelik bir tutum mudur?
 
*Seçilmiş belediye eşbaşkanların yerine atanan kayyımların çalışanlara mobbing uyguladığı ve işçileri tehdit ettikleri iddiası doğru mudur? Konuyla ilgili yürüteceğiniz bir soruşturma olacak mıdır?
 
*Kayyım atamaları sonrası toplamda kaç belediye çalışanı işten çıkarılmıştır? İşten çıkarılmalarının yasal gerekçeleri nelerdir?
 
*Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasından sonra belediye içinde denetimleriniz ve raporlarınız mevcut mudur? Denetimler ne sıklıkta yapılmaktadır?”