HDP polis baskınında yaşamını yitiren Edibe Özçelik’i Meclis'e taşıdı

  • 13:33 20 Ocak 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay’da ev baskını sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Edibe Özçelik’i İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Tekkebaşı Mahallesi'nde 16 Ocak günü düzenlenen ev baskınında fenalaşarak, yaşamını yitiren Edibe Özçelik’i Meclis gündemine taşıdı. Tülay konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi sundu.
 
Önerge de şu ifadelere yer verildi: “Samandağ'da Antakya TEM özel harekat ve jandarmanın birlikte yaptığı operasyonda, Edibe Özçelik’in evinin yanında bulunan daireye önce girilmiş tüm aile fertleri yüz üstü yatırılarak elleri kelepçelenmiş bir şekilde bekletilmiştir. Ardından evin yanlış ev olduğu anlaşılmış, Edibe Özçelik’in evine yönelmiştir. Kapı kırılarak girilen evde, 70 yaşındaki Edibe Özçelik fenalaşmış ve ailesi ya da akrabaları tarafından kendi imkanlarıyla hastaneye götürülmüştür. Hastanede kalp krizi geçirdiği öğrenilen Edibe Özçelik hayatını kaybetmiştir. Operasyon kapsamında gözaltına alınan 4 yurttaş ise serbest bırakılmışlardır.” 
 
Önergede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şu soruları yanıtlaması istendi:  
 
“* Edibe Özçelik’in ölümü ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?
 
* Herhangi ciddi bir rahatsızlığı bulunmayan Edibe annenin operasyon esnasında fenalaşması, evindeki emniyet personelinin sorumluluğunda değil midir? Neden kalp krizi geçiren Edibe Özçelik’e tıbbi bir müdahalede bulunulmamış ve hastaneye kaldırılması için girişimde bulunulmamıştır?
 
* Sabahın dördünde düzenlenen operasyonla, evde yaşayan yurttaşların adeta olağan “suçlu” olarak görülmesi hak ihlalidir. Bu hak ihlalini engellemek, yanlış girilen evdeki yurttaşlara da uygulanan yere yüzüstü yatırma ve kelepçeleme, kapıyı kırma olaylarının yaşanmaması için Bakanlığınız tarafından düzenlemeler yapılacak mıdır?     
 
* Operasyonda evine yanlışlıkla girilen aile için emniyet personellerine herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? 
 
* Olayın tanıkları tarafından ifade edilen, operasyon esnasında yurttaşların kafalarına silah dayanması iddiası doğru mudur? Bu iddia araştırılacak mıdır?”