Tülay Hatimoğulları: Dersim’de özel savaş politikaları uygulanıyor

  • 09:01 24 Ocak 2020
  • Siyaset
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - HDP’li Tülay Hatimoğulları, Gülistan Doku’nun kaybolmasına dair hala geçerli bir açıklama yapılmamasının şaibeli olduğunu belirterek, “Birçok olayda AKP’li yöneticilerin, AKP’lilerin yakınlarının suçlarının üzerinin örtüldüğünü gördük. Bir numaralı şüphelinin yurt dışına çıkabilmesi ve babasının polis olması örtbas edileceği şüphesi uyandırıyor” dedi. 
 
Cumhuriyet tarihinden bu yana özel politikaların uygulandığı, en üst seviyede önlemlerin alındığını, kameralarla 24 saat izlenilen, sokaklarında yüzlerce polisin bulunduğu, giriş çıkışları yıllardır yoğun bir şekilde kontrol altında tutulan Dersim’de kaybolan Gülistan Doku’dan hala haber alınamadı. Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi, Diyarbakır’ın Ergani ilçesinden olan 21 yaşındaki Gülistan, 4 Ocak günü kaldığı Kredi ve Yurtlar Kurumu Kız Yurdu’na gece saat 23.00’e kadar geri dönmedi. Bunun üzerine Gülistan’ın arkadaşları Emniyet’e giderek şikayette bulundu. Mobese kayıtları incelemesinde Gülistan’ın saat 11.29’da, Atatürk Mahallesi’nde üniversite aracına bindiği öğrenildi ancak Gülistan’ın araçtan nerede indiği tespit edilemedi. 
 
‘Açıklama yapılması şaibeli’ 
 
Ailesinin yanı sıra kadın örgütleri Dersim’e giderek Gülistan’ın bulunmasını talep ederken, kadın milletvekilleri de Gülistan’ın kayboluşunu Meclise taşıdı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, tüm girişimlere rağmen yetkililer tarafından hala geçerli bir açıklama yapılmadığını ifade ederek, “Dersim gibi dağın taşın bile arandığı bir yerde Gülistan'ın ansızın ortadan kaybolmasına dair hiç bir bilgiye ulaşılamamış olması çeşitli şaibeler yaratmaktadır. Güvenlik kameraları neredeyse her yerde çok sayıda var ve o kameralar ne kadar incelendi, raporları ne kadar tutuldu bu konuya dair de yeterince bir bilgi ortada yok” dedi.
 
‘Polis kimliği ile örtbas ediliyor’
 
Gülistan’ın erkek arkadaşı Zaynal Abakarov’un üvey babasının polis olmasından dolayı olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını söyleyen Tülay, “Mecliste de ifade ettik, Gülistan’ın derhal bulunması, bu incelemelerin derhal yapılması, kamuoyuna ikna edici bir bilginin verilmesi önemlidir. Bugün birçok olayda, AKP ilçe yöneticilerinin, il yöneticilerinin, yakınlarının işlemiş olduğu cinayetler, suça karışma hallerinin nasıl üstünün kapandığını gördük. Şimdi bütün bunlar ortadayken Gülistan'la ilgili gelişmelerin bu şekilde olması bizlerde tabi ki şu kanıyı yaygın bir şekilde yaratmıştır. Polis kimliğinden dolayı bu nüfuzu kullanarak koruma. Kaldı ki böyle bir durum varsa ailenin de bu konuda sorgulanması gerekiyor” diye belirtti. 
 
‘Kadın söz konusu olduğunda iktidar sessiz’
 
Sosyal medya paylaşımından dolayı birçok insana yurt dışı yasağı konulurken, bu olayda bir numaralı şüpheli olan Zaynal Abakarov’un yurt dışına çıkışına izin verildiğini vurgulayan Tülay, şunları dile getirdi: “Şırnak milletvekilimiz Nuran İmir’in annesi, kızını görmek için Türkiye’ye geliyor ve gözaltına alınıyor. 70 yaşındaki kadın yurt dışında yaşadığı halde ona ‘yurt dışı çıkış yasağı’ konuyor fakat ortada Gülistan Doku'nun kaybolması söz konusuyken Zaynal Abakarov hakkında yurt dışı yasağı konmuyor. Bunun anlaşılabilir bir yanı yoktur. Yargı bu şahsı koruma görevi üstlenmiştir. Söz konusu kadınların kaybolması, kaçırılması, şiddet görmesi, katledilmesi olunca çok büyük ve ciddi bir cezasızlığın karşımıza çıktığını bir kez daha bu olayda gördük. O nedenle bizler şunu ifade etmek istiyoruz İstanbul Sözleşmesi, kadınları ve çocukları şiddetten korumaya dönük yasalar derhal hayata geçirilmeli.” 
 
‘Özel savaş politikaları uygulanıyor’
 
Dersim’de özel savaş politikalarının uygulandığının altını çizen Tülay, “Dersim’de özel kimliği ile bilinen, devrimci, demokrat, yurtsever bir yerleşim yeridir. Kadın kaçırmalar, tecavüzler, çocuk istismarları uyuşturucu gibi özel savaş politikalarının uygulandığı illerden, yaşam merkezlerinden birisi haline getirilmiştir” diye ekledi.