HDP cinsiyetçi görselleri barındıran kılavuz kitabı Meclis’e taşıdı

  • 12:04 27 Ocak 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li Dersim Dağ, MEB’in kadınları hedef alan ve cinsiyetçi görselleri barındıran kılavuz kitabı Bakan Ziya Selçuk’a sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) rehber öğretmenler için hazırladığı kılavuz kitabındaki cinsel istismarı meşrulaştıran ve kadınları hedef alan cinsiyetçi görselleri Meclis’e taşıdı. Dersim, konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. 
 
Önergede, şu ifadelere yer verildi: 
 
“Öğrencilere yaşadıkları travmalar konusunda destek olacak rehber öğretmenler için bir kılavuz kitap hazırlanmıştır. MEB, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan bu kitapta, travma türlerine ilişkin önleyici etkinlikler yer almaktadır. Kitabın, ‘Cinsel İstismar’ başlığı altında olumlu ve olumsuz davranışlara örnek olacak resimler çizilmiştir. Küçük yaştaki çocuğu muayene eden türbanlı bir doktora ilişkin resimde, muayene olan çocuk ve ailesinin mutlu şekilde yansıtıldığı görülmektedir. Kitapta bulunan, ‘Doğrular ve Yanlışlar’ etkinliği altında da çocuğunu öpen, şefkatle sarılan anne görseli paylaşılmıştır, bu görseldeki anne türbanlı şekilde yansıtılmıştır. Bir başka görselde ise çocuğu öpmeye çalışan başı açık yetişkin bir kadın ve bu girişim karşısında hoşnut olmayan çocuk resmedilmiştir. Bu resmin hemen altına ise çocuğunun başını okşayan kapalı bir annenin çizildiği resim yerleştirilmiştir. 
 
Kitapta yer alan hikâyelerin birinde ise sokakta oynayan çocuğun yanına gelen komşusunun onu zorla öpmek istediği resmedilmiştir. Bu hikâyenin görselinde de başı açık bir kadın tercih edilmiştir. Bakanlık tarafından öğretmenlere dağıtılan bu kitapçığa baktığımızda başı açık kadınların resmedildiği görsellerin sadece olumsuz davranışları temsil etmesi, bu kişiler ile ilgili kötü bir algının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bakanlığın özellikle son dönemlerde okullara gönderdiği genelgelerde, dağıttığı ders kitaplarında, hizmet içi eğitimlerde kullandığı dilde toplumsal cinsiyet eşitliğinden uzak eril söylemlerin hâkim olduğunu görmekteyiz.” 
 
Önergede Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu sorular soruldu: 
 
“*MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan kitapçıkta kullanılan görsellerde başı açık kadınların kötü olarak lanse edilmesiyle ne amaçlanmaktadır?
 
*Bakanlığınızın, bu kitapçığı hazırlayan ve hizmet içi eğitimi veren kişiler hakkında başlatmış olduğu bir soruşturma bulunmakta mıdır?
 
*Bakanlığınız, bu mevcut kitap dâhil bugüne kadar dağıttığı ve içerisinde cinsiyetçi söylemlerin bulunduğu kitap ve materyalleri toplatacak mıdır?
 
*MEB’in son 5 yıl içerinde dağıttığı yayınlar ile ilgili bakanlığa yapılan şikâyetler var mıdır? Var ise bu şikâyetlerin sayısı kaçtır?”