HDP'nin istismarı engellemeye dönük araştırma talebi reddedildi

  • 17:55 19 Şubat 2020
  • Siyaset
ANKARA - 5 yılda 18 binden fazla çocuğun istismara maruz bırakıldığını belirten HDP’nin çocuk istismarını engellemeye dönük verdiği Meclis araştırması talebi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), çocuk istismarının engellenmesi amacıyla verdiği Meclis araştırması AKP-MHP oylarıyla reddedildi. HDP önergenin gerekçesinde, “İstanbul Barosu CMK Uygulama Servisi tarafından yayınlanan raporda, 2014-2019 yılları arasında kayıtlara geçen ve cinsel istismara uğrayıp soruşturma aşamasında avukat yönlendirilen 10 bin 844 mağdur çocuğun, soruşturma ve kovuşturma aşamasında ise toplam 18 bin 430 çocuğun olduğu” bilgisine yer verdi. Yine raporda istismara uğrayan çocukların yüzde 45’lik kısmının 12-15 yaş arası, yüzde 55’lik kısmının ise 12 yaş altı ve 15-18 yaş aralığında olduğu ifadelerine önergede yer verildi.
 
Önergede, bu rakamlar dışında kayıt altına alınmayan, herhangi bir biçimde karakol veya mahkemeye yansımayan vakaların da olduğu hatırlatması yapıldı. Önergede, “Beş yıl içerisinde istismara uğrayan ve kayıt altına alınan istismar mağduru çocuk sayısı, ülkemizdeki çocuk istismarında yaşanan artışı gözler önüne sermektedir” denildi.
 
Genel Kurul’da oylamaya sunulan önerge, AKP-MHP oylarıyla reddedildi.