HDP kongresinde halkın direnişi ve umudu yeniden filizlendi

  • 16:13 23 Şubat 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’nin 4’üncü Büyük Olağan Kongresi’ne halkın coşkusu damga vurdu. Direniş ve umudun yeniden filizlendiği kongreye katılan kitlenin mesajı net: İmralı tecridinin son bulması ve barış. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4’üncü Büyük Olağan Kongresi, Ankara Arena Spor Salonunda devam ediyor. Dün akşamdan itibaren Kürt illerinden ve Türkiye bölgelerinde on binlerce kişi Ankara’da bir araya geldi. Sabah saatlerinde kongrenin olacağı yere akın eden yurttaşlar dört ayrı polis aramasından sonra alana geçebildi. 
 
Sloganlara tahammülsüzlük…
 
Salona sığmayan kitle soğuk havaya rağmen dışarıda bekledi. Salon dolup taşarken, salon gibi dışarı da bekleyen kitle ile doldu. Soğuk havaya rağmen dışarıda bekleyen kitle sık sık, “Biji  Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe”, “Jin jiyan azadî’, “Kürdistan faşizme mezar olacak”  ve “Siyasi  tutsaklar onurumuzdur” sloganları attı. Sloganlar ile başlayan kongre dışarıda bekleyen halkın halayları ile devam etti.  Halay ve sloganlara tepki gösteren polis, müdahale tehdidinde bulundu. Halk ve polisler arasında yer yer gerginlikler yaşandı. 
 
İmralı tecridinin kaldırılması mesajı verildi
 
Yer yer gerginliklere rağmen halkın coşkusu devam etti. Rengarenk ulusal kıyafetlerle kongreye katılan kadınlar ise sık sık “Jin jiyan azadî " sloganını atarken, kongreye katılan kadınların tek mesajı PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması oldu. Ayrıca binlerce siyasi tutsağın bir an önce serbest bırakılması mesajı da verildi. Dışarıda zılgıt ve şarkılarla halay çeken halkın sesi Ankara sokaklarında yankılanırken, gençlerin kongreye yoğun katılımı ise dikkat çekti.
 
İçeri ve dışarının coşkusu harmanlandı
 
Dışarıda halkın halayları, sevinci ve partilerine yönelik baskılara rağmen umut, direniş mesajı verilirken, salonun içindeki kitlenin coşkusu dışarıdakilerin coşkusuyla harmanlandı. Eşbaşkanlarının, vekillerinin ve parti yöneticilerinin cezaevlerinde olmasına rağmen halkın kongredeki mesajı, “İmralı tecridinin kaldırılması” ve “barış”  oldu.