HDP kongresi sona erdi: Parti kimliği net şekilde ortaya konuldu

  • 17:52 23 Şubat 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP, olağandışı baskı koşullarında gerçekleştirdiği 4’üncü Büyük Olağan Kongresi’nde, her türlü baskıya rağmen kongrenin sahiplenilmesi, HDP’nin etki alanında göstermiş oldu.
 
HDP 4’üncü Büyük Olağan Kongresi son buldu. Kongreden öne çıkan notlar şöyle:
 
* HDP kimliğini hiç olmadığı kadar net ve açık ortaya koydu. Kararlılık kongresiydi. Partinin sosyalist, demokrat, halkların eşit temsiliyeti ve Kürdistani yanları keskin şekilde görüldü. Bu açıdan HDP’nin en net şekilde kimliğini ortaya koyduğu bir kongre yaşandı.
 
* Kongre ile HDP mevcut pozisyonu aştı. Ana akım siyasetin kategorileştirdiği iktidar-muhalefet ikilemi reddedildi. HDP, Türkiye’yi yönetmeye aday olduğunu, demokratik bir yönetimi kurmaya çalışacağını beyan etti.
 
* HDP’nin HDK’nin bir parçası olarak Kongre Partisi niteliği sık sık vurgulandı. HDK Eşsözcüsü Sedat Şenoğlu’nun inşa vurgusu, HDP’nin yeni dönemde oynayacağı role işaret etti.
 
* PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın belki de en yüksek düzeyde sahiplenildiği kongre olurken, Türkiye devrimci hareketinin öncüleri kongrede ruhen yaşatıldı.
 
* Barış ve Abdullah Öcalan denklemi kongrede vücut buldu. Beyaz güvercinlerin uçuşu ekrana yansıtıldığında salonda PKK Lideri lehine sloganlar yankılandı.
 
* Enternasyonal dayanışmanın en fazla olduğu HDP kongresi de gerçekleştirilmiş oldu bugün. Leyla Xalid’in “Uçak kaçırırken bile bu kadar heyecanlanmadım” sözü, kongrenin atmosferinin özetiydi.
 
* Kongrede, HDP’nin bir kadın partisi olduğu bir kez daha vurgulandı. Kongreye Roboskili aileler, Barış Anneleri beyaz tülbentlerle, kadınlar ulusal kıyafetleriyle katıldı.
 
* Yine kongrede ilk defa Ortadoğu’dan bu denli yüksek bir katılım sağlandı. Fas’tan Tunus’a, Filistin’e ve Batı Sahra’ya kadar Ortadoğulu kadınlar renklerini ve mücadelelerini kongre salonuna taşıdı
 
* Kongreye gelenler beklenen sayıyı aştı. Adeta bir kongre de salonun dışında yapıldı. Her türlü baskıya rağmen kongrenin sahiplenilmesi, HDP’nin etki alanını da göstermiş oldu.
 
* Kongrenin bu denli kalabalık ve coşkuyla karşılanması, iktidarın baskıcı politikalarına da cevap olarak değerlendirildi.
 
* Kongrede iki kişi gözaltına alındı. Yurttaşlar, Selahattin Demirtaş ve Amedspor atkılarını taktıkları için gözaltına alındı. İki kişi, ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
 
* Siirt’ten gelen Zeki Oğuz adlı yurttaş yolda kalp krizi geçirmesi sonucu yaşamını yitirdi. Zeki, parti tarafından “kongre şehidi” olarak ilan edildi.
 
* HDP kongresi sonrasında kongre boyunca ses sisteminde çalışan 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.