Tülay Hatimoğulları: Kurumsallaşan faşizme karşı kongreden güçlü bir mesaj verildi

  • 10:04 26 Şubat 2020
  • Siyaset
Habibe Eren - Dilan Babat
 
ANKARA - HDP’nin 4’üncü Büyük Olağan Kongresi'nde, “Bu ülkede kurumsallaşan faşizme karşı demokrasi ittifakında yoğunlaşmayı sürdüreceğiz” mesajı verdiklerini belirten Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Demokrasi ittifakı salt birkaç kurumun yan yana gelerek oluşturacağı bir güç anlamına gelmiyor. Siyasal meselelerde ortak paydalarda bir araya gelmek,  faşizme geri adım attırmak ve demokrasiyi hep birlikte inşa etmek vurgusu yapıldı" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin  (HDP) “Geleceğe yürüyoruz” şiarı ile gerçekleştirdiği 4'üncü Büyük Olağan Kongresi’ne çok büyük bir katılım gerçekleşti. Kongre 30 bin kişi hedefine ulaşırken, birçok aydın, yazar, insan hakları savunucusu, siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcisi de kongrede yerini aldı. Öte yandan Avrupa ve Ortadoğu’dan ilk defa bu denli bir katılım sağlanırken, konuklar sık sık İmralı tecridinin kaldırılması ve enternasyonal mücadele vurgusu yaptı.
 
‘Partimiz bir halk seferberliği gerçekleştirdi’ 
 
Kongreyi değerlendiren HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Tek kelimeyle olağanüstü geçti” dedi. Çok başarılı bir kongre olduğunu ifade eden Tülay, “En başta bin bir zorlukla, yüzlerce otobüsle Ankara’ya ulaşmaya çalışan halkımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.  Halklarımızın katılımı ile çok ciddi bir coşku kongre salonunda hâkimdi. Arena Spor Salonu’nda kapasitesinin üzerinde bir doluluk sağlandı. Dışarıda da çok güçlü ve coşkulu bir kitle vardı” dedi. 
 
Kongreye ilişkin “Partimiz bir halk seferberliği gerçekleştirdi” diyen Tülay, “Tüm Türkiye, Ortadoğu ve dünyaya, ‘barış, kardeşlik ve faşizme karşı ortak mücadele’ çağrısı vardı. Savaşlara karşı barış stratejisini nasıl izleyeceğimize dair partinin halklarla birlikte vermek istediği güçlü bir mesaj vardı. Bu mesajı güçlü verebildiğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Ortadoğu’da kadınların güçlü mücadelesini yansıttılar’ 
 
Kongreye katılımın yüksek olmasının yanı sıra yurt dışından gelen katılımcı sayısının, niteliğinin ve temsiliyetinin de ciddi bir anlamı olduğunu ifade eden Tülay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa ülkelerinden çok fazla katılımcı vardı. Yine aynı şekilde bir savaş bölgesi haline dönüşmüş olan Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan oldukça geniş bir heyet gelmişti. Leyla Halid, mazlum Filistin halkının sesi soluğu oldu kongre salonunda. Bize güçlü mesajlar verdi. Yine Ortadoğu’dan kadın hareketleri ve kurumlardan çok fazla kadın vardı. Onlar da özellikle bölgede yaşanan savaşlar ve otoriter rejimlere karşı kadınların verdiği güçlü mücadeleyi bize yansıttı. Kadınlar kendi mesajlarını verdiler. Biz hepsine tek tek ayrı teşekkür etmek istiyoruz.”
 
‘Kurumsallaşan faşizme karşı demokrasi ittifakı yoğunlaşmasını sürdüreceğiz’
 
Faşizmin kendini her yerde hissettirdiğini belirten Tülay, çok büyük bir kongre gerçekleştirmelerine rağmen ana akım medyanın kongreyi görmezden geldiğine vurgu yaptı. Eş genel başkanların, milletvekillerinin ve binlerce üyenin tutuklu olduğu, ağır bir baskı sürecinde kongreyi ciddi bir kararlılıkla gerçekleştirdiklerinin altını çizen Tülay, sözlerine şöyle devam etti: “Böylesi bir koşulda kongreyi yaparken Türkiye’nin içinden geçtiği süreci elbette enine boyuna yaptığımız konferanslarla daha detaylı değerlendirdik. Kongremizde biraz bu siyasal değerlendirmeyi taçlandırmayı hedefledik. Ve bütün dünyaya şu mesajı verdik: ‘Biz bu ülkede kurumsallaşan faşizme karşı demokrasi ittifakında yoğunlaşmayı sürdüreceğiz.’ Burada siyasal taleplerimiz nedir? Gerçekten bu ülkede çok büyük bir adaletsizlik yaşanıyor,  buna ‘dur’ demek bu ülkede her kesimin görevi. Hepimizin önemsediği parlamenter sistem ki HDP bunu ‘demokratik parlamenter’ sistem olarak tanımlamaktadır. Bu sistemin inşası, demokratik bir anayasanın yazılması ve bunun yapılabilmesi için Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmesi ve bir müzakere sürecinin başlaması gerekiyor. Bu konuları özellikle bu süreçte demokrasi ittifakının ortak paydaları olarak niteleyebiliriz.”
 
‘Demokrasi ittifakı önemli bir çıkış yolu’
 
HDP’nin yeni dönemde “Türkiyelileşme” ve “demokrasi ittifakı” perspektifine dayanan “Üçüncü Yol” stratejisini daha da büyütüp, genişletme amaçlarına da değinen Tülay, demokrasi ittifakının özellikle ülkenin içinden geçtiği ekonomik ve siyasal süreçler açısından yapılan analizlerde ve değerlendirmelerle birlikte önemli bir çıkış yolu olduğunu vurguladı. Tülay, “Yani çok kısa birkaç cümle ile özetleyecek olursak; ülke gerçekten yangın yerine dönmüş durumda. Bu ülkede özgürlüklerin en ufak kırıntısından bile bahsedilemiyor. Çok ciddi bir ekonomik kriz var. İnsanlar ekonomik krizlerden dolayı intiharlara sürükleniyor. Türkiye’nin Ortadoğu ve Avrupa ile ilişkilerin neredeyse tamamını Kürt sorunu belirler duruma geldi. Bunun yanı sıra Kürt sorununun, demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmemiş olması Türkiye demokrasisi önünde temel bir mesele” diye konuştu.
 
‘Kongrede bir diğer vurgu da eşbaşkanlık ve eşit temsiliyet oldu’
 
AKP’nin kadın katliamları, kadına yönelik şiddeti görmezden geldiğini, toplumu kadın bedeni üzerinden yeniden kodlamaya çalıştığını söyleyen Tülay, bunun kadınlar açısından faşizme “dur” demek için en temel sebep olduğunu dile getirdi. Kadınları yaşatmak ve kadınların siyasetteki temsiliyetini korumak mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Tülay, “Eşbaşkanlık ve eş temsiliyet sistemimiz bu iktidar tarafından hedef alınmıştır. Buna karşın da biz bu kongrede kadınlar olarak güçlü duruşumuzla bütün bu olumsuzlukları cevaplamayı başardık. Yani faşizme geçit vermeyeceğiz. Eşbaşkanlık, eş temsiliyet mor çizgimizdir’ vurgumuz önemliydi” dedi.
 
‘Güçlü vurgularımızdan biri de ekolojik tahribattı’
 
Kongrede vurguladıkları ve buna karşı mücadeleyi sürdürecekleri bir diğer konunun da ekolojik tahribat olduğunu belirten Tülay,  şöyle konuştu: “Çok büyük bir ekolojik tahribat var. AKP bu ülkenin yer altı ve yer üstü kaynaklarını, zenginliğini ve doğasını insana dair ne varsa hepsini yandaş sermayeye peşkeş çekti. Bugün bir Kanal İstanbul, Hasankeyf ve Kaz dağı meselemiz var ki bunlar belli başlı meseleler ama bunun gibi çok sayıda problem var. Kongrede güçlü vurgularımızdan biri, ekolojik bir dünya ve toplum bilinci yaratmak ve doğanın dengesine hep birlikte sahip çıkmak oldu. Bu anlamda demokrasi ittifakının buluşacağı ortak paydaların bu konu başlıkları olduğunu düşünüyoruz.”
 
‘Amacımız demokrasiyi hep birlikte inşa etmek’
 
HDP açısından “demokrasi ittifakı”nın salt birkaç kurumun yan yana gelerek oluşturacağı bir güç anlamına gelmediğine dikkat çeken Tülay, demokrasi ittifakını “Tam da bu siyasal meselelerde ortak paydalarda bir araya gelmek,  faşizme geri adım attırmak ve demokrasiyi hep birlikte inşa etmek" sözleri ile değerlendirdi. Tülay,  kongrede en güçlü mesajlardan birinin de bu anlamıyla demokrasi ittifakı olduğunu kaydetti. 
 
‘Meclis Grubu HDP’nin renkliliği ve çeşitliliğini yansıtıyor’
 
HDP’nin kurulduğundan bu yana çok bileşenli yapısını muhafaza ettiğini ifade eden Tülay, HDP’nin programı çevresinde ülkedeki bütün sol-sosyalist yapılara, sivil toplum örgütlerine, demokratik kitle örgütlerine, inanç gruplarına ve halklara dönük çağrısını hiçbir zaman kaybetmediğini vurguladı. Bu çağrının kurulduğu andan itibaren günümüze kadar kendini taşıyarak ve hatta daha da güçlenerek ulaştığını kaydeden Tülay,  “Zaten HDP’nin Meclis Grubuna baktığımızda,  bahsettiğimiz renkliliği ve çeşitliliği orada çok açık ve net bir şekilde görebiliyoruz. Bir çok halktan temsiliyet, inanç gruplarından, sol-sosyalist örgütlerden ve bileşenlerden temsiliyeti güçlendirerek korumamız gerekiyor. HDP’nin kuruluş ve varoluş paradigması biraz da bunu içermektedir. Partimiz de bu kongrede bunu koruyacağına dair bir kez daha kamuoyuna güçlü bir mesaj vermiş oldu” ifadelerinde bulundu.
 
‘Bileşenlerin temsiliyeti sağlandı’
 
HDP’nin çok bileşenli yapısını güçlü bir şekilde taşıyor olmasının, “demokrasi ittifakına” ve mücadele perspektifine taşımada birikim sağladığını vurgulayan Tülay, “Parti Meclisi (PM) bu anlamda da çok renkliliği yansıttı. Bileşenlerin temsiliyeti sağlandı ve biz HDP ağacının da tam da buna uygun bir yapılanma olduğunu düşündüğümüz için bileşen olarak da bu mücadeleyi burada yürütmekten mutlu olduğumuzu belirtmek isterim” diye konuştu.