Yurtdışı uçuşlar sona erdi: Tüm illerde pandemi kurulları oluşturuluyor

  • 22:34 27 Mart 2020
  • Siyaset
 
ANKARA- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yurtdışı uçuşların tamamen sona erdirildiğini ve ilerde Valililer başkanlığında pandemi kurulları oluşturacağını duyurdu. 
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Bilim Kurulu'nun toplantısının ardından yaptığı açıklamadan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 salgınına karşı başvurulması planlanan ilave tedbirleri açıkladı. 
 
Türkiye’de bugün itibarıyla 5 bin 698 toplam vakanın olduğunu, 92 kişinin yaşamını yitirdiğini ve yoğun bakımda tedavi gören 42 hastanın da iyileştiğini açıklayan Cumhurbaşkanı, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda aldıkları yeni tedbirleri sıraladı. 
 
Alınacak tedbirler ise şöyle: 
 
*Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır.
 
* Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir
 
* Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni olacaktır
 
* Piknik alanları, ören yerleri hafta içi kapalı olacak, hafta sonunda toplu halde bulunulmayacaktır.
 
*  Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir
 
*  Tüm illerimizde pandemi kurulları oluşturulacak alınan tedbirlerin takibi yapılacak
 
* Asıl önemli olan yere geliyorum, bu tedbirlerin İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi büyükşehirlerimiz olmak üzere 30 büyükşehirde titizlikle uygulanmasına geçilecektir.
 
* Ev ve işyeri dahil her ortamda sosyal mesafeye dikkat ederek, toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanmayarak, alışveriş ihtiyacı dışında sokağa çıkmayarak tedbirlerin etkinliğini arttırmamız şarttır. Milletimizden sabır, fedakarlık ve dirayet bekliyoruz.
 
* Bu tedbirlerin dahi ileri ulaşmasını istemiyorsak gönüllü karantina kurallarına riayet etmeliyiz. Gönüllü karantina, yani evimizden çıkmayacağız.”