HDP koronavirüs salgının etkilediği işçilerin durumunu Meclis’e taşıdı

  • 12:19 30 Mart 2020
  • Siyaset
ANKARA- Koronavirüs nedeniyle risk altında olan işçilerin koruyucu ekipman olmadan bir arada çalıştıklarını Meclis’e taşıyan HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Türkiye’de koronavirüs salgını yayılmasıyla birlikte salgına yakalanan işçi var mıdır?” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, koronavirüs salgının işçilerin sağlık ve can güvenliğine olumsuz etkilerine dair Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
 
‘Yüzlerce işçi bir arada koruyucu ekipman olmadan çalışıyor’
 
Türkiye’de koronavirüs salgının ciddi boyutlara ulaştığı bir dönemden geçerken birçok iş kolunda işçilerin hala çalıştığına dikkat çekilen önergede, “ Market çalışanları, taksiciler, otobüs şoförleri, kargocular, kuryeler, büfe çalışanları ve daha birçok asgari ücretliler işe gitmeye, toplu taşıma kullanmaya devam etmektedir. Özellikle inşaat, metal ve tekstil gibi sektörlerde yüzlerce işçi bir arada, virüs salgınına karşı koruyucu sağlık ekipmanları olmadan işyerlerinde hiçbir önlem alınamadan çalışmaya devam etmektedir. İnşaat İşçileri Sendikası'nın verdiği bilgilere göre; Türkiye’de şuanda inşaat işçilerinin sayısı 1 milyon 200 bin. Bu işçilerin yemekhane, çalışma, dinlenme, soyunma, tuvalet, yatma alanları ortak olup aynı servisleri kullanmaktadırlar. Dolayısıyla buralarda koronavirüs salgının hızla yayılması oldukça yüksek bir ihtimaldir.” denildi.
 
‘Yüzlerce işçinin can güvenliği tehlike altındadır’
 
 İşçilerin korona virüs salgına karşı maske ve eldivensiz çok yakın mesafede çalıştıkları bilgisine yer verilen önergede, “Yemekhanelerde dip dibe oturdukları, tuvalet  gibi ortak kullanım alanlarının temizlik ve hijyenden uzak olduğu görülmüştür. Emaar AVM, Zeytinburnu, Büyükyalı Çamlıca Televizyon Kulesi, AKM, Turkuaz Medya, Limak İnşaat Kuvvet Havaalanı, Atlas Üniversitesi Ok Meydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Muş Alparslan Barajı şantiyeleri salgına karşı önlem alınmayan yerlerden sadece bir kaçıdır. Bu şantiyelerde korona virüs salgına karşı hiçbir tedbir alınmadığı için yüzlerce işçisinin can güvenliği tehlike altındadır. Emaar şantiyesinde çalışan İmam Bakır adlı bir inşaat işçisinin virüse yakalandığı iddia edilmektedir Yine Emaar şantiyesinde çalışan işçilerin işten ayrılmaları durumunda ücretlerinden kesileceği yönünde tehdit edildiği bilgileri gelmektedir. En son İstanbul Ünalan’da faaliyet gösteren Emaar şantiyesinde çalışan yüzlerce işçi, bir akşam apar topar özel kiralanan otobüslerle evlerine gönderilmiştir. Galata Port şantiyesinde ise, 23 Mart’ta 8 işçi, 50 yaş ve üzeri oldukları için koroavirüs salgınından etkilenebilecekleri gerekçesiyle işten çıkarılmıştır.” ifadelerine yer verildi.
 
Gülistan,Zehra Zümrüt Selçuk’a şu soruları yöneltti:
 
“* İnşaat, metal ve tekstil gibi kalabalık iş sektörlerde koronavirüs salgına karşı hangi önlemler alınmaktadır? İşçilere maske, eldiven gibi koruyucu ekipmanalar dağıtıldı mı?  Dağıtıldıysa hangi iş koluna ve kaç adet dağıtılmıştır?
 
* Koronavüris salgına karşı gerekli önlemleri almayan şirketler hakkında şimdiye kadar kaç inceleme ve soruşturma başlatılmıştır? Bu şirketler hangileridir?
 
* Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde işçilerin maske ve eldivensiz olduğu yakın mesafede yemek yedikleri, ortak kullanım alalarının temizlik ve hijyenden uzak olduğu görüntüleri basına yansımıştır. Bu görüntüler üzerine söz konusu firmalar hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?  Başlatıldıysa soruşturma nasıl sonuçlanmıştır?
 
* Koronavirüs salgına karşı alınması gereken önlemler konusunda tüm iş kollarına genelge gönderilmiş midir? Gönderildiyse, işyerlerinde genelgenin uygulanıp uygulanmadığı denetlenmekte midir? Denetleniyorsa hangi periyotlarla ve genelgeye uymayan firmalar hakkında cezai işlemler yapılmakta mıdır?
 
* Türkiye’de koronavirüs salgını yayılmasıyla birlikte salgına yakalanan işçi var mıdır?  Varsa, toplam kaç işçi salgına yakalanmıştır? Bu işçilerin çalıştığı firmalar hangileridir?
 
*   Emaar şantiyesinde çalışan İmam Bakır adlı bir inşaat işçisinin virüse yakalandığı iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? Doğruysa, İmam Bakır’ın son durumu nedir?
 
*  İstanbul Ünalan’da faaliyet gösteren Emaar şantiyesinde çalışan yüzlerce işçinin,  özel kiralanan otobüslerle evlerine gönderilmesinin nedeni nedir? Otobüslerde sosyal mesafe kuralı uygulanmış mıdır?
 
*  Memleketlerine gönderilen Emaar işçilerine koronavirüs testi yapılmış mıdır? Yapılmadıysa bu işçilerin memleketlerine ulaştıklarında aileleri ile temas sağlamada virüsü bulaştırma ihtimali düşünülmemiş midir? Bakanlığınız bu işçilerin kim oldukları ve test taramasından geçirilmesi için Sağlık Bakanlığı’na bir bildirimde bulunmuş mudur?
 
*Galata Port şantiyesinde 23 Mart 2020 tarihinde 8 işçinin, 50 yaş ve üzeri oldukları için koroavirüs salgınından etkilenebilecekleri gerekçesiyle işten çıkarıldığı iddia edilmiştir. Bu iddia doğru mudur? Doğruysa bu işçilerin mağduriyetleri giderilmiş midir?
 
*  Koronavirüs salgının kalabalık iş kollarında daha fazla yayılmaması için acilen bu işyerlerin kapatılarak işçilerin ücretli izne çıkarılması için çalışmanız var mıdır? Aksi takdirde buralarda yaşanacak işçi ölümlerimden Bakanlığınız sorumlu olmayacak mıdır?
 
* İşsizlik fonundan tüm işsizlerin yararlanması için Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?”