‘Dünya koronavirüse karşı mücadele ederken AKP kayyımlarla halkı mağdur ediyor’

  • 09:02 31 Mart 2020
  • Siyaset
Hikmet Tunç
 
VAN - Kayyım atamalarına tepki gösteren siyasetçilerden Menice Gülmez, “Ülke bu kadar zor bir durumdayken, kayyım atanması da ayrıca bir hükümet için utanç vericidir” derken, Caziye Duman ise “Bizler halkımızın sağlığını gözeterek mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Dünya gündemine oturan ve vaka sayısı yarım milyonu çoktan geçen koronavirüs (Covid-19) pandemisine karşı ülkeler önlem almaya devam ederken, Türkiye’de ise gündemde yeniden kayyım atamaları var. Son olarak 23 Mart günü Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki 8 belediyeye daha kayyım atandı. Batman, Diyarbakır'ın Silvan, Lice, Eğil ve Ergani belediyeleri, Bitlis’in Güroymak, Iğdır’ın Halfeli Belde Belediyesi ile Siirt Gökçebağ Belediyesi’ne İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı. Kayyım atamalarına karşı tepkiler sosyal medyadan ve gürültü eylemleriyle devam ediyor. İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Menice Gülmez ile yerine kayyım atanan Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman, AKP’nin koronavirüs ile mücadele etmek yerine kayyım atamalarını sürdürmesini değerlendirdi.
 
‘Türkiye halkına karşı duyarsız’ 
 
Menice Gülmez, tüm ülkeler virüse karşı halkını korumaya, en az kayıpla atlatmaya çalışırken, Türkiye’de bunun tersi bir durumun yaşandığını söyledi. Bu durumun en büyük örneğinin cezaevlerine yönelik duyarsızlık olduğunu belirten Menice, “İnsanların hayatı tehlikede. Her an cezaevleri ölüm evleri olabilme tehlikesi ile karşı karşıya” dedi.
 
İnsanların salgın nedeniyle korku içinde evlere hapsolduğunu kaydeden Menice, “Ekonomik çöküş, psikolojik çöküntü, işsizlik gibi bir sürü sorun olmasına rağmen, hükümetin uğraştığı şey halka, canla başla hizmet eden, halkın seçtiği belediyelere kayyım atamak oldu. Ülke bu kadar zor bir durumdayken, kayyım atanması da ayrıca bir hükümet için utanç vericidir. Bu tekçi zihniyete sahip bir yönetimden daha yapıcı bir eylem beklemesek de en azından bu süreçte halkın moralini bozacak bu tür davranışların olmaması gerekirdi” ifadelerini kullandı.
 
Sağlığınızı koruyun iradenize sahip çıkın’ 
 
“Önce sağlığınızı koruyun, sonra iradenize sahip çıkın” sözleriyle yurttaşlara seslenen Menice, şunları söyledi: “Bu zülüm ebedi değil ve her zalim bir gün yaptığıyla yüzleşecek tarih bazı insanları kara bir leke olarak yazar. Halkımız ümidini korusun güneşin doğmaya en yakın olduğu zaman gecenin en çok karanlığının olduğu andır. Güneş bir gün bizim için doğacak.”
 
‘Baskı politikaları asla sonuç vermeyecektir’
 
Van’da 2 Kasım 2019 tarihinde yerine kayyım atanan HDP’li Saray Belediye Eşbaşkanı Caziye Duman ise baskı politikalarının sonuç vermeyeceğini belirterek, kayyımların meşruluğu olmadığını vurguladı. Kayyımlar nedeniyle 5 yıllık stratejik planlarını hayata geçiremediklerini ve kayyımların halka hizmet götürmediğini ifade eden Caziye, “Her şeye rağmen hizmetimizi sokakta yürüttük. Bizler koşullar ne olursa olsun halkımızın emanetine sonunu kadar sahip çıktık. Halkımız da iradesine sahip çıkmayı sürdürüyor” sözlerine yer verdi.
 
Dünya koronavirüs ile mücadele ederken iktidarın Kürtlerin inkarı ve haklarının gaspı üzerine politikalarını sürdürdüğünü söyleyen Caziye, “Bu politikalar asla karşılık bulmayacaktır. Bizler sonuna kadar öncelikle halkımızın sağlığını gözeterek mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.