3’üncü Yargı Paketi perşembe günü Meclis’te olacak

  • 16:52 31 Mart 2020
  • Siyaset
ANKARA -  3’ncü Yargı Paketi perşembe günü Meclis’e geliyor. Düzenlemede "kadına şiddet, istismar, terör ve istismar" suçları kapsam dışı bırakıldı. Düzenlemenin Meclis’ten geçmesi halinde 90 bin kişi yararlanacak.  
 
Kamuoyunda “af” yasası olarak bilinen 3’üncü Yargı Paketi’nin içeriği siyasi partilerle yapılan görüşmelerin ardından tamamlanma aşamasına geldi. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Meclis'te ceza infaz düzenlenmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. 
 
Denetimlik serbestlik suçlarında süre 3 yıla çıkıyor
 
Paketin 70 maddeden oluştuğu belirtilirken, infaz yasasında "kadına şiddet, istismar, terör ve istismar" suçlarının dışarıda bırakıldığı ifade edildi. Açıklamada, "Ceza infaz düzenlemesi ile süreler yeniden belirlenmektedir. Kasten adam öldürme, uyuşturucu, terör, kadına karşı suçlar dışındaki suçlar 1/2 ceza sistemi üzerinden düzenlenmiştir. Bazı suçlarda kamu düzenine verilen zarar göze alınarak cezaların artırılması öngörülüyor.Toplumda büyük zarar oluşturan tefeciliğin cezası artırılacak. 1 Temmuz 2016 öncesi işlenmiş denetimli serbestlik suçlarında süreyi 3 yıla çıkarıyoruz" denildi.  
 
Konutta infaz getiriliyor
 
Amaçlı suç örgütü kuranların cezalarının tavan ve tabanını 2 yıl artacağı belirtilen açıklamada, "Kadınlar, yaşlılar ve anneler lehine de düzenlemeler yaptık. 0-6 yaş altında çocuğu bulunan ve kendine bakamayacak hastalığı bulunanlar için konutta infazı getiriyoruz. Hakim teminatına bağlanan iyi hal indirimi itiraz müessesine de açılıyor" diye belirtildi. 
 
90 bin kişi yararlanacak
 
Düzenlemeden 45 bin kişinin yararlanacak. koronavirüs pandemisi ile birlikte eve geçecek olanlar ile birlikte bu sayının 90 bine ulaşması bekleniyor. 
 
Açık cezaevinde kalanlar 2 ay izinli sayılacak
 
Açıklamada Adalet Komisyonun Perşembe günü toplanacağı ve Genel Kurul'da görüşmelerin başlanacağı da aktarıldı. Açıklamada, "Kovid-19 kapsamında yapılan izin düzenlemesi var. Açık cezaevinde var olan izin müessesinin kapsamını genişletiyoruz. Açık cezaevinde kalanlar 2 ay izinli sayılacak. Kapalıda olup da açık cezaevine gelenler de bunlardan yararlanacak. İzin hakları şu anda da yasal olarak var. Denetimli serbestlik ve şartlı tahliye sürelerinde bir hukuka aykırı davranışta bulunurlarsa cezalarını yatmak için geri geleceklerdir. Sıkı şekilde takip edilecekler" diye belirtildi. 
 
Pakete ayrıca istisna olan suçlar, tüm düzenlemelerde kapsam dışında olacaklar.