Nefret söylemleri Milli Eğitim Bakanı’na soruldu

  • 13:04 1 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, çocuklar için başlatılan “gökkuşağı çizme” kampanyası ile başlatılan nefret söylemlerini, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, çocukların evde geçirdikleri süreçte çizdikleri gökkuşağı resimlerinin paylaşılmasıyla sosyal medya üzerinden başlayan nefret söylemlerini Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’a sordu. Meclis Başkanlığına sunulan soru önergesinde, İtalya’da başlayan ve pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşan çocuklara dönük bu kampanyanın, uzaktan eğitim sürecini yürüten yetkililer tarafından LGBTİ+ nefretine dönüştüğüne yer verildi.
 
Okul müdürlerine, 31 Mart günü gönderilen mesajda “Son günlerde yayılan bir mesajla çocuklarımızdan bir kâğıda gökkuşağı resmi yapıp pencerelere yapıştırılması istenmektedir. Eğitim camiası da bu akıma kapılmıştır. Whatsapp'tan velilere ödev olarak yollanmaktadır. Bu bir LGBTİ projesidir. Gökkuşağı onların sembolüdür. Mayıs ayında yapacakları Onur Yürüyüşü'nün bir ön hazırlığıdır. Bu mesajı yayıp uyaralım. Öğretmenlerimiz ve çocuklarımız bu projenin bir parçası olmasın. LGBT sapıklarına destek vermeyelim" ifadelerinin yer aldığını anımsattı.
 
Soru önergesinde, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu mesajın İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine, buradan da okul müdürlerine iletildiğine, bu nedenle planlı bir karalama kampanyası başlatıldığına işaret edildi.
 
Züleyha, Milli Eğitim Bakanına şu soruları yöneltti:
 
“* Ayrımcılık ve nefret suçu içeren mesaj bilginiz dâhilinde midir? Bakanlığınızın talimatıyla iletildiği doğru mudur?
 
* Mesajın, Ankara, İstanbul, Muğla, Adana, Mersin, Kocaeli ve daha pek çok şehirde, okul müdürlerinden oluşan Whatsapp gruplarında bir anda yaygınlaşmasını nasıl açıklıyorsunuz?
 
* Ayrımcılık ve nefret suçu işleyen bu kişiler hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?
 
* Eğitimde transfobik, homofobik nefret söylemlerine, cinsiyetçi saldırılara kasıl nasıl bir politika izlenmektedir?  Bu tür olayların engellenmesi amacıyla ne tür tedbirler alınmaktadır?
 
* LGBTİ+’lara yönelik yaklaşımların “ırkçılık” boyutuna ulaştığı LGBTİ+ ve insan hakları alanındaki kurumların raporlarına yansımaktadır. Eğitimde, LGBTİ+’ların hedef gösterilerek şiddete, kötü muameleye ve ayrımcılığa uğramasını engellemek üzere bugüne kadar yaptığınız bir çalışma var mıdır? Bunun için LGBTİ+ ve insan hakları alanındaki kurumların müdahilliğinde herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?
 
* Salgında eğitim sürecindeki koordinasyonun önceliği; dünya çocuklarını sosyal ağlar üzerinden sevgi ile doğa olayının çizilmesinde buluşturan ve çocukların iyi olma hali için destekleyici olan faaliyetleri engellemek midir? Yoksa evde kalma dönemiyle birlikte internetten eğitime erişimi olmayan çocukların sorunlarının giderilmesi midir?”