‘Yurt dışındaki işçi ve emekçiler dönüş için başvuru yaptı ama getirilmiyor’

  • 14:20 3 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA-  Yurt dışında kalan işçi ve emekçilerin Türkiye’ye dönmeleri için başvuru yaptıklarını ancak getirilmediklerini belirten HDP Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Tülay Hatimoğulları, "iktidar 'karantina koşullarımız yok’ deme lüksüne sahip değil” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Tülay Hatimoğulları, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yurt dışında bulunan ve Türkiye’ye gelmek için başvurularını yapan işçi ve emekçilerin durumuna dair yazılı açıklama yaptı.
 
‘Hızlıca karantina koşulları sağlanmalı’
 
Yurt dışındaki Türkiyeli işçilerin sayısının oldukça yüksek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, AKP iktidarının, Türkiye’de yaşayan ve yurt dışından gelmek isteyen tüm yurttaşlar için hızlıca ülkede gerekli olan karantina koşullarının sağlanması gerekliliği vurgulandı. Açıklamada, “Kuveyt, Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Türkiyeli işçilerin sayısı oldukça yüksek. Özellikle Hatay, Adana, Mersinli işçi ve emekçi kardeşlerimiz bu ülkelerde çalışmaktadır. Korona virüsün bütün dünyada etkisini gösterdiği bu günlerde her kesimden insanın oldukça ciddi mağduriyeti söz konusu” denildi.
 
‘Günlerdir çabalıyoruz bir sonuç alamıyoruz’
 
Yurtdışındaki yurttaşların birçoğunun yaşamını idame ettirmekte zorlandıklarını ve bu yüzden Türkiye’ye dönmek istediklerine dikkat çekilen açıklamada, “ Yurt dışından bu konuyla ilgili beni ve birçok milletvekili arkadaşımı arıyorlar. Günlerdir bu çalışmanın içindeyiz. Ama sonuç alamıyoruz. Türkiye, konsolosluklar üzerinden gelmeyi talep eden yurttaşların karantina koşullarını hazırlayarak bir an önce ülkeye gelmelerini sağlamalıdır. AKP iktidarı ülkede gerekli olan karantina koşullarını Türkiye’de yaşayan ve yurt dışından gelmek isteyen tüm yurttaşlar için hızlıca sağlamalıdır. ‘Karantina koşullarımız yok’ deme lüksüne sahip değildir. Bunun için sağlık personeli alımı lazımsa ki lazım (!), bunu bir siyasi propaganda malzemesine çevirmekten vazgeçerek, acilen atamalar yapılmalıdır. KHK ile ihraç edilen sağlık personelleri acilen işine iade edilmelidir. Karantina merkezleri il ve ilçe bazlı acilen arttırılmalıdır” ifadelerine yer verildi.
 
‘İşçi, emekçiler ve aileleri gecikmeksizin getirilmelidir’
 
Açıklamanın sonunda, yurt dışında bulunan ve Türkiye’ye gelmek için başvurularını yapmış bütün işçi, emekçilerin, ailelerinin gecikmeksizin Türkiye’ye getirilmesi gerektiğinin altı çizildi.