Ayşe Acar Başaran: Korona günlerinde bile insanları ölüme terk ediyorsunuz

  • 14:24 3 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA - İnfaz düzenlemesinin komisyon görüşmelerinde konuşan HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Covid-19 salgınından kaynaklı cezaevlerindeki insanları ölüme terk edildiğine dikkat çekerek, " Korona günlerinde bile insanları  orada ölüme terk ediyorsunuz bunun altında kalırız" dedi. 
 
İnfaz kanununda değişiklik öngören 70 maddelik “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşmeye başlandı. İnfaz indirimiyle kalıcı, denetimli serbestlik süresinin artmasıyla ilgili geçici düzenleme içeren 70 maddelik kanun teklifi görüşmeleri için, Meclis’in en büyük komisyon salonu olan Plan Bütçe Komisyonu Salonu tercih edildi.
 
Komisyonda, Covid-19 nedeniyle milletvekilleri mesafeyi koruyarak maske taktı. Komisyonda milletvekillerine kolonya verildi. Ayrıca milletvekilleri termal kameradan geçirilerek salona alındı.
 
Komisyona, Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve kadın örgütlerinin katılma talepleri reddedildi.
 
'Kanun dar ve ayrımcılık içeren bir düzenleme'
 
HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, komisyona gelen kanun tekliflerinin Anayasa denetiminden geçmediğini ve infaz düzenlemesiyle ilgili kanununda Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi. İktidarın kanun teklifini düzenlerken çok geniş bir kesimle mutabakat yaptıklarını ancak gerçekte öyle olmadığını dile getiren Ayşe, katılımcılığın dar tutulduğu ve kanunun ayrımcılık içeren bir düzenleme olduğunu sözlerine ekledi.
 
'Eşitsizliği artıran bir düzenleme ile karşı karşıyayız'
 
Covid-19 salgınının neden olduğu risk ve tehditlere değinen Ayşe, cezaevlerinde 300 binden fazla insan olduğunu ve bu kişilerin ailelerinin tedirgin olduğunu belirtti. Toplumun infaz düzenlemesinde beklentili olduğunu ifade eden Ayşe, “Milyonlarca insan şu anda bu virüsün yayılması konusunda büyük bir tedirginlik içinde. İnfazda eşitlik meselesi, bizim Meclis olarak esaslı tartışmalarımızdan biri olmalı ama şu anda önümüze geldiği haliyle değil, çünkü infaz yasasını iyice karmaşıklaştıran, infaz yasasında suçlar arasındaki eşitsizliği arttıran bir düzenlemeyle karşı karşıyayız. İnsanların yaşam hakkını koruyacak bir düzenleme değil. Meclisin esas görevi pandemi anında toplanıp, belki tek maddeyle belki iki maddelik, ne kendi sağlımızı riske atacak ne de cezaevindeki insanların sağlığını riske atacak iki maddelik bir kanunla gelecekti ve diyecekti ki ‘burada biz yaşam hakkını savunuyoruz. Suçu ne olursa olsun cezaevinde kaldığı müddetçe bu devletin sorumluluğunda’ iki maddelik bir teklif getirmeliydi. Oysa infaz kanunu üzerinde uzun uzun konuşmamız gereken bir mesele” dedi.
 
'İdam fermanı veriyorsunuz'
 
Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nde 'örgüt üyeliği' kriterlerin belli olduğunu ve Türkiye'nin devlet güvenlik mahkemelerinde bile geride kalan bir duruma geldiğini kaydeden Ayşe, "Nasıl açıklanır bu bile devlet güvenlik mahkemelerinde bile yoktu.  Bizi devlet güvenlik mahkemelerini savunur hale getirdiniz. Siyasi suç yok diyorlar ya aslında bizler bunların düşünceden kaynaklı suç olarak görüldüğünü göstermek zorundayız.  Üyelik dediğiniz ceza  propagandadan oluşan bir şey.   Bunlar  bize göre suç değil bu sizin  hassasiyetiniz olan bir konu değil. Korona günlerinde bile insanları  orada ölüme terk ediyorsunuz bunun altında kalırız.  Bunun altında kalkamayız. İdam fermanına evet diyen varsa bizim söyleyecek bir şeyimiz kalmadı" diye belirtti.
 
Devam eden komisyon görüşmelerinin bugün tamamlanması bekleniyor.