Tutuklu Eşbaşkan Mülkiye Esmez’in annesi: Cezaevinde tedavi edilmiyor

  • 09:28 4 Nisan 2020
  • Siyaset
MARDİN - Tutuklandıktan sonra yerine kayyım atanan HDP'li Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez'in annesi Azize Esmez, kolon kanseri tedavisi gören kızının tedavi edilmediğini belirterek, “Çocuklarımızı bir an önce serbest bıraksınlar” dedi. 
 
Mardin’in Derik ilçesinde 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) yüzde 69 oy oranıyla kazandı. Ancak 15 Kasım 2019 tarihinde Eşbaşkan Mülkiye Esmez, gözaltına alınarak tutuklandı. Mülkiye’nin tutuklanmasının ardından yerine kayyım atandı. 5 aydır Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mülkiye kolon kanseri tedavisi görmesine rağmen 1 Nisan'da görülen duruşmada tahliye edilmedi. Bir sonrası duruşma 17 Haziran tarihine ertelendi. 
 
Kızının gördüğü tedavi nedeniyle 3 ayda bir hastaneye kontrole gitmesi gerektiğini söyleyen anne Azize Esmez, bir an önce tahliye edilmesi çağrısında bulundu. 
 
'3 ayda bir kontrole gitmesi gerekiyor’ 
 
Mülkiye’nin cezaevinde kötü koşullarda yaşadığını, tedavi göremediğini söyleyen Azize, “Belediyeye kayyım atamak için kızımı tutukladılar. Bu yüzden 5 aydır tutuklu bulunuyor. Kolon kanseri, ameliyat oldu ve hale tedavisi devam ediyor. Normal şartlar altında 3 ayda bir hastaneye kontrole gitmesi gerekiyor ama cezaevinde kontrole gidemiyor. Cezaevinde herhangi bir temizlik yok. Sıcak suları yok. O cezaevi benim kızım için çok büyük bir risk. Birkaç kez ameliyat oldu. Onun temiz bir yerde kalması gerekiyor" dedi.
 
'Çocuklarımız tahliye edilsin'
 
Bütün tutsakların eşit koşullar altında tahliye edilmesi gerektiğini söyleyen Azize, "Gerçek suçluları bırakıyorlar ama siyasi tutsakları bırakmıyorlar. Neden böyle bir şey yapıyorlar? Kimsenin annesi ağlamasın, kimse perişan olmasın. Bütün tutsaklar eşit şartlarda serbest bırakılsın. Bizim çocuklarımızın ne suçu var? Suçsuz yere cezaevinde kalıyorlar. Bu hastalık cezaevinde yayılırsa bunun sorumluluğunu kim alacak. Çocuklarımız bir an önce tahliye edilsin" diye konuştu.