‘Diyarbakır’da bugüne kadar 500 test yapılmasının gerekçesi nedir?’

  • 13:22 7 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA- Diyarbakır’da koronavirüs salgını nedeniyle 27 gün boyunca yalnızca 500 test yapıldığını belirten HDP’li Semra Güzel, Sağlık Bakanı’na “Nüfusu 2 milyona yakın Diyarbakır’da sadece 500 test yapılmasının gerekçesi nedir?” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Diyarbakır’da şimdiye kadar yalnızca 500 test yapılmasını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.
 
‘Şeffaflık salgını durduracak temel politika olarak uygulanıyor’
 
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şu an Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak adlandırılan koronavirüsün Türkiye’de de görülmesi ile beraber kimi tedbirlerin alınmasının yanı sıra alınmayan tedbirler ve yapılmayan uygulamalar panik, endişe, korku gibi duyguları toplumda tetiklediğine dikkat çekilen önergede, “Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere Türk Tabipler Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası gibi birçok sağlık örgütü Corona virüsün yayılmasının engellenmesi ve salgının durdurulması için atılacak temel adımın yaygın olarak test yapılması olarak belirtmişlerdir. Testlerin yaygın olarak yapılması ve bu bilgilerin şeffaf bir şekilde toplum ile paylaşılması salgını durduracak temel politika olarak şu an birçok ülkede uygulanıyor” denildi.
 
'Üç kişiden birinin test sonuçları pozitif çıkmaktadır'
 
Türkiye’de 5 Nisan tarihi itibari ile uygulanan test sayısının 181 bin 445 olduğu belirtilen önergede,  “Testlerin illere göre dağılımının bilgisi kamuoyu ile paylaşılmaz iken Diyarbakır’da 27 gün boyunca uygulanan toplam test sayısı İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 500 olarak açıklanmıştır. Buna rağmen testleri pozitif çıkan 148 kişinin hastanelerde tedavileri devam etmektedir. Bu durumda test yapılan üç kişiden birinin test sonuçlarının pozitif olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Diyarbakır’ın nüfusu 2019 yılı itibari ile 1 milyon 773 bindir. Şimdiye kadar 500 test yapıldığı göz önüne alındığında Diyarbakır’da test yapılma oranının 3600’de 1 olduğu görülmektedir” ifadelerine yer verildi.
 
Semra, Sağlık Bakanı’ndan şu soruları yanıtlamasını istedi:
 
* Sağlık Bakanlığı Diyarbakır’da şimdiye kadar sadece 500 test yapıldığı bilgisinden haberdar mıdır? Büyükşehir olan Diyarbakır’da 181.445 testten sadece 500’ünün yapılmasının izahati nedir?
 
* Nüfusu 2 milyona yakın Diyarbakır’da sadece 500 test yapılmasının gerekçesi nedir? Sağlık Bakanlığı Diyarbakır’da yapılan test sayısını arttıracak mıdır?
 
* Diyarbakır’da şu an testi pozitif çıkan ve tedavi gören 148 kişi olduğu, test yapılan üç kişiden birinin testinin pozitifi çıktığı göz önünde bulundurularak tedbirlerin arttırılması, mümkün olduğunca en fazla test uygulamasının yapılması, hastane kapasitelerinin arttırılması için ne gibi girişimleriniz olacaktır?
 
* Sağlık Bakanlığı şimdiye kadar hangi ilde kaç tane test uygulamıştır? Test sonuçlarından kaçı pozitif, kaçı negatif çıkmıştır?”