Meclis infaz düzenlemesi görüşmeleri protesto ile başladı

  • 21:12 7 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA - Genel Kurul’a gelen “af” düzenlemesinin usule ve Anayasaya aykırı olduğunu belirten HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, siyasi tutsaklara özel bir rejim uygulandığını belirtti. HDP Grubu meclis sıralarına vurarak ses çıkarma eylemi ile düzenlemeyi protesto etti.
 
AKP ve MHP tarafından hazırlanan ve infaz düzenlemesi başta olmak üzere 11 kanunda değişiklik öngören, 70 maddelik “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Genel Kurul görüşmeleri sürüyor. Genel Kurul’da yapılacak gündem dışı konuşmalarla önergelerin görüşülmesi sonrası, yasa teklifinin tümü üzerine konuşmalar başladı. 
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, iç tüzüğün 92 maddesine göre genel af ve özel affın görüşülmesinin oy çokluğuna bağlı olduğunu, şu anda görüşülecek kanun teklifinin anayasaya aykırı olduğunu belirterek, usul tartışması açması istedi. Kanunun anayasaya aykırılık iddiasıyla Meclis Başkanı Levent Gök’e görüşünün ne beyanda olduğunu soran Meral’e Meclis Başkanı, “Benim görüşüm kanun teklifinin görüşmesinden yanadır” dedi.
 
Ardından vekiller usul üzerine 3’er dakika konuştu.
 
‘Siyasi mahpuslara özel bir rejim düzenliyorsunuz’
 
Af ile birlikte 90 bin kişinin serbest bırakılmasının öngörüldüğünü kaydeden Meral, “Sizi destekleyenlerin dışarı çıkarılmasını böyle bir dönemde önümüze getirdiniz. Bu nedenle 5/3 çoğunluğu aranması gerekir. İnfaz adaleti dediğimiz mesele suç ve ceza arasındaki ilişki ile infazın çektirilmesi ilgili yöntemleri birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Burada cezanın çektirilmesine ilişkin 3 ayrı rejim öngörüyorsunuz. Siyasi mahpusları 4/3 bırakarak özel bir rejim düzenliyorsunuz. Anayasa ve iç tüzük gereğince özel af niteliğinde olduğu için bu nifasın aranması gerekiyor” dedi.
 
‘Siyasi mahpuslar nerede ölürse ölsün diyen bir anlayış var’
 
Ardından söz alan CHP’li Bülent Tezcan, genel af ve özel affın ayrımının Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) yapıldığını belirtildiğini vurgulayarak, “Bunun özel af olduğunu herkes biliyor ancak ısrarla ‘af değil infaz düzenlemesi’ deniyor. Bize yutturmaya çalışıyorsunuz. Siyasi mahpusları affetmeyen ‘cezaevinde koronadan ölsün, nerede ölürse ölsün’ diyen bir anlayış, tecavüzcü, çete kuran kim varsa bunları rahatça dışarı çıkarmanın derdinde” ifadelerini kullandı.
 
Meclis Başkanına tepki: Tutumunuz yasalaşmasına onay vermektir
 
Teklifin görüşülmesi kararına tepki gösteren HDP’li Meral Danış Beştaş, bu tutumun kabul edilemez olduğunu ifade etti. Meral, “Kararınızı çok üzüntü ile karşıladık. Sizin söylediğiniz maddeleri biz gayet iyi biliyoruz. Burada çok hayati bir tasarı görüşüyoruz. Yüz binlerce insanın ölüme terk edilip terk edilmeyeceğini düşünen bir salgın dönemindeyiz. Biz bu kadar korunaklı özel araçlarımızla, maskelerle burada dururken orada 60 kişi bir arada yaşamak zorundalar. Bu kanunlar belirli bir arka planla yapılıyor. Sizin tutumunuz bu kanunun anayasaya aykırı bir şekilde yasallaşmasına onay vermektir. Korona salgını nedeniyle böyle bir tutumu reddediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Eşit infaz yaşatır, korona mahpus ayırmıyor” ve “İnfazda eşitlik, herkes için adalet” dövizlerini taşıyan HDP Grubu meclis sıralarına vurarak, düzenlemeyi protesto etti.