HDP’li vekillerden hükümete kadınlar için acil eylem planı çağrısı

  • 20:21 8 Nisan 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li kadın vekiller, Meclis konuşmalarında ev içi şiddete maruz kalan kadınlara dikkat çekerek, hükümetin kadınlar için acil eylem planı çıkarması çağrısında bulundu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Züleyha Gülüm, Dilan Dirayet Taşdemir, Nuran İmir ve Muazzez Orhan, “Evde Kal” çağrısıyla ev içinde şiddete maruz kalan kadınlar için Meclis’te acil eylem planı oluşturulması için hükümete yeniden çağrıda bulundu.
 
Meclis’te görüşülen infaz paketine ilişkin yapılan görüşmelerde söz alan HDP’i kadın vekillerin konuşmaları şöyle:  
 
“*Gülistan Kılıç Koçyiğit: Erkekler Mart’ta en az 46 kadına şiddet uyguladı. 83 kadını seks işçiliğine zorladı, 23 çocuğa cinsel istismarda bulundu ve en az 10 kadını tacize maruz bıraktı. Yani hayat eve sığmıyor. Hayatın eve sığması için ivedilikle ekonomik ve sosyal önlemler acil alınması gerekiyor. Kadınların hayatı için acil eylem planı açıklansın. İnfazda eşitlik sağlansın. 
 
*Züleyha Gülüm: 53’ncü maddeye getirilen ek maddede tecavüzcüler açık cezaevi ile serbest bırakılacak.  Şimdi bu durumda kadınları koruyacak mekanizmaları korudunuz mu? İstanbul sözleşmesinde yer alan kadını bildirme ve kadını koruma önlemler var mı? Yok.  Kadınlar için acil eylem planı açıklansın. Yaşam için eşit infaz sağlansın. 
 
*Nuran İmir: Şiddet vakalarının yaşandığı ülkemizde salgın sebebiyle ev içinde şiddet kaçınılmazdır. Evde kal politikası kapsamında kadına yönelik şiddete karşı bir önlem alınacak mı? Bir çalışmanız var mı? 
 
*Dilan Dirayet Taşdemir: Biz kadına yönelik şiddet artıyor hükümet İstanbul sözleşmesini ve 6284 sayılı yasayı uygulasın diye baskı yaparken, HSK şiddet uygulayan erkeğin evden uzaklaştırması zorlaştıran 6284 sayılı yasanın altını boşaltan ve şiddeti teşvik eden bir karar çıkardı. Bu karar salgın bahane edilerek kadın katliamlarına göz yumulmasıdır.  HSK’nin acil bu karardan vazgeçilmelidir.  İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa acil uygulanmalıdır. 
 
*Muazzez Orhan: Yasa tasarısı ile hayatlarını korumak zorunda kalan kadınlar için hiçbir düzenleme yapılmadı. Acil eylem planı açıklansın.  Yaşam için eşit infaz istiyoruz.”