‘Pandemi sürecinde bir yasa hazırlıyorsanız ona göre eşit olacaksınız’

  • 10:36 9 Nisan 2020
  • Siyaset
Hikmet Tunç
 
VAN - Mecliste protestolarla görüşmeleri süren infaz yasasının adil olmadığını belirten mazbatası verilmeyen HDP Tuşba Belediye Eşbaşkanı Ayşe Minaz, “İnfazda ayrımcılık yapmak katliamdır, zulümdür. Madem pandemiyi esas alacaksınız, pandemi sürecinde böylesi bir infaz yasasını gündeme getireceksiniz, o zaman herkese eşit davranmak zorundasınız” dedi.
 
Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevleri için hazırlanan infaz indirim paketi Mecliste görüşülürken, cinsel istismar ve kadına yönelik şiddet suçlarını işleyen faillerine af getiriliyor. “Terör” suçu olarak nitelendirilen siyasi tutuklu ve hükümlüler ise kapsam dışı bırakıldı. Salgının ayrım yapmazken, iktidarın ayrımcılık yaptığını ve tutsakları ölümle burun buruna getirdiğini belirten siyasetçiler, sivil toplum kuruluşları ve aileler tepkilerini dile getiriyor.  
 
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Van’ın Tuşba ilçesinde Hakların Demokratik Partisi’nden (HDP) Belediye Eşbaşkanı seçilen ancak mazbatası verilmeyen Ayşe Minaz da, paketteki eşitsizliklere dikkat çekti. 
 
‘Yaşam kadın ve çocuklar için daha büyük tehditler içerecektir’
 
Yasanın büyük bir ayrımcılık içerdiğini, ve bu süreçte AKP, MHP tarafından “yangından mal kaçırır gibi” çıkarılmak istendiğini belirten Ayşe, “Bütün demokratik kesimler, insan hak savunucuları, kadınlar, gençler, kabul etmediğini söylese de dikkate alınmıyor. Eğer siz böylesi bir infaz düzenlemesi yapacaksanız, toplumun tüm kesimlerini kapsamak zorundasınız. ‘Ben yaptım oldu bitti’ diyemezsiniz. Tecavüzcüler, madde bağımlıları, kadın düşmanları, çocuk istismarcıları dışarıda olacak. Yaşam kadın ve çocuklar için daha büyük tehditler içerecek” ifadelerini kullandı.
 
‘İnfazda ayrımcılık yapmak katliamdır’
 
Pakette “AKP’li değilseniz, sizler için her şey çok zor” mantığının yer aldığını belirten Ayşe, “Oysa bizlerin eşit yaşam, eşit bir demokratik düzlemde var olmak gibi bir derdimiz var. Bizler infaz yasasını bu şekliyle kabul etmiyoruz. İtirazlarımızı sonuna kadar yapıyoruz. İnfazda ayırım, infazda ayrımcılık yapmak katliamdır, zulümdür. Madem pandemiyi  esas alacaksanız, pandemi sürecinde böylesi bir infaz yasasını gündeme getireceksiniz, o zaman herkese eşit davranmak zorundasınız” dedi.
 
‘Cezaevlerinden cenazeler çıkmadan düzenleme yapılmalı’ 
 
HDP’nin seçilmişlerinin yarısından fazlasının cezaevlerinde olduğunu vurgulayan Ayşe, “Arkadaşlarımızın yerine kayyımlar atadılar. Hangi arkadaşımızın somut delillerle bir suçu var. Sadece gizli tanıklarla ilişkilendirerek, bütün arkadaşlarımıza ceza yağdırdılar. Oysa başta eş genel başkanlarımız Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş olmak üzere bizler biliyoruz ki bu arkadaşlarımız halkın vicdanında pürü paktır. Sayın Demirtaş’ın ciddi sağlık sorunları var. Doktorları bunu her yerde dile getiriyorlar. Kendinin tansiyon ve kalp hastalığı gibi sorunları var. Koronavirüsün en çok etkilediği dezavantajlı guruplardan bir tanesi de tansiyon ve kalp hastalığıdır. Kesinlikle yasayı eşit uygulamaları gerekiyor. Cezaevlerinden, cenazeler çıkmadan herkesi esas alarak eşit bir şekilde uygulanmalıdır” şeklinde konuştu.
 
‘Hasta tutsaklar serbest bırakılmalıdır’
 
Cezaevlerinde 300’ü aşkın hasta tutsağın olduğuna dikkat çeken Ayşe, “Bu arkadaşlarımız dört duvar arasında güneşi dahi görmüyor. D vitamini eksikliği başta olmak üzere birçok hastalık bulunmakta. Bu arkadaşlarımız infazdan yararlanmalı. Eğer bu yasayı uygulayacaksanız bundan ilk yararlanacaklar siyasetçiler, gazeteciler, aydınlar, bu ülkede siyasetin önünü açan aktivistler olmalı. Sizler bunları cezaevlerine doldurarak meydanlarda ‘biz varız’ demekle var olmuyorsunuz tam tersi aciz oluyorsunuz” ifadelerini kullandı.  
 
Dünyada antidemokratik uygulamalarıyla bilinen İran’da dahi pandemi döneminde birçok tutsağın serbest kaldığını hatırlatan Ayşe, “Dönüp kendimize baktığımızda, kendimizi eleştirmemiz gerekiyor. Yaptığımız bu yasa ‘ne kadar adaletli, ne kadar çok kapsayıcıdır’ diye sormamız gerekiyor” dedi.