Sekiz tutsağa bir maske verilmesi Adalet Bakanına soruldu

  • 12:19 22 Mayıs 2020
  • Siyaset
ANKARA - Bayburt M Tipi Cezaevi’nde salgın sürecinde yaşanan ihlalleri Meclis’e taşıyan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, “Bakanlığınız, gardiyanlar tarafından 8 mahpusa bir maske verildiği ve ‘bu maskeyi aranızdan konuşan kişi kullansın’ dendiğinden haberdar mıdır” diye sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde, koronavirüs salgını sürecinde yaşanan hak ihlallerini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu. Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 3 Nisan’da Bayburt M Tipi Cezaevi’nde koronavirüs tedbirlerinin harfiyen uygulandığına ilişkin açıklamasının basın organlarına yansıdığına dikkat çekilen önergede, “Savcılığın basına düşen açıklamalarının aksine, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen, mahpusların kaldığı koğuşların düzenli dezenfekte edilmediği, infaz koruma memurlarının mahpuslarla yakın temas içinde olduğu, mahpuslara maske verilmediği, gardiyanlar tarafından, sekiz mahpusa bir tane maske verildiği ve ‘bu maskeyi aranızdan konuşan kişi taksın’ dendiği öğrenildi” denildi.
 
‘İki aydır sıcak su verilmiyor’
 
Hijyen ürünlerinin kantinde fahiş fiyatlara satıldığı, koğuşlara verilen yemeklerde de hijyen kurallarına uyulmadığı kaydedilen önergede, “Bayburt Cezaevi’nde, mahpuslara iki aydır sıcak su da verilmediği edinilen bilgiler arasında. Edindiğimiz bu bilgiler doğrultusunda mahpusların cezaevlerinde ölüme terk edildiği ve resmî kurumlarca kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yapıldığı ortadadır” ifadeleri yer aldı.
 
Feleknas, Adalet Bakanına şu soruları yöneltti:
 
“* Aylardır mahpusların sıcak suya erişiminin engellenmesinin sebebi nedir? Mahpusların defalarca dile getirdiği sıcak su sorunun giderilmesi için bir çalışmanız olacak mıdır?
 
* Bakanlığınız, gardiyanlar tarafından 8 mahpusa bir maske verildiği ve ‘bu maskeyi aranızdan konuşan kişi kullansın’ dendiğinden haberdar mıdır? Mahpusların sağlığını hiçe sayan bu uygulamalara yönelik bir soruşturma başlatılacak mıdır?
 
* Bayburt M Tipi Cezaevinde koğuşların dezenfekte edilmemesi ve yemek dağıtımlarının hijyen kurallarına dikkat edilmeden yapılmasının nedeni nedir? Mahpusları ölümle burun buruna getiren bu hak ihlallerini durdurmaya yönelik bir çalışmanız mevcut mudur?
 
* Cezaevi kantinlerinde satılan hijyen ürünlerinin ücretlerinin dışarıdaki fiyatlardan oldukça yüksek olmasının gerekçesi nedir? Salgın süresince tüm cezaevlerinde ciddi bir sorun olan dezenfektan ve maske gibi ihtiyaçların ücretsiz ve düzenli biçimde dağıtılmasına dönük bir çalışmanız var mıdır?”