'Kayyım projelerimizi kendisi yapmış gibi lanse ediyor’

  • 09:04 30 Mayıs 2020
  • Siyaset
HAKKARİ - Yerine kayyım atanan Hakkari Belediye Eşbaşkanı Hümeyra Armut, önceki kayyımdan kalan 207 trilyon borç ve yolsuzluklara rağmen bazı projeleri hayata geçirdiklerini ancak kayyımın kendi projesiymiş gibi algı oluşturmaya çalıştığını belirterek, “Halkçı belediyecilik hedef alındı” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde 65 belediye kazandı. Ancak 3 ay sonra 19 Ağustos 2019’da Van, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir belediyelerinden başlayarak bugüne kadar 51 belediyeye kayyım atandı. Kayyım atamalarının ardından eşbaşkanlar gözaltına alındı. Birçoğu tutuklanırken, birçoğu hakkında da soruşturmalar devam ediyor. Kayyımlar atandıkları şehir, ilçe ya da beldelerde öncelikli olarak kadın dernekleri, kadın çalışmaları ve projelerine son verirken, birçok kişiyi de işten çıkarıyor. Kayyım atanan belediyelerden biri olan Hakkari Belediye Eşbaşkanı Hümeyra Armut,  kayyım sonrası kentin durumuna ilişkin konuştu. 
 
'207 trilyon borçla belediyeyi aldık’ 
 
Kayyım politikalarının sadece bölgede değil tüm ülkede genel bir anlayış olarak uygulandığını belirten Hümeyra, “Her yerde farklı şekilde uygulanıyor. İlk engel eşbaşkanın KHK'li olduğu gerekçesi ile mazbatasının verilmemesi ile başladı. Daha sonra 15 gün gecikmeli mazbatalar verildi. Biz belediyeye gittiğimizde ciddi bir tahribatla karşılaştık. Bununla bir şekilde baş etmemiz gerekiyordu. Fakat o kadar ciddi borçlanma vardı ki 207 trilyon borçlanma ile karşılaştık. Hakkari'nin zaten öyle ciddi bir geliri yok. Sadece İller Bankası’ndan gelen parayla çalışma yapabiliyorduk ancak borçlar dolayısıyla bu para da kesiliyordu” dedi. 
 
‘Kendi çalışmasıymış gibi gösteriyor’ 
 
Buna rağmen birçok çalışma için adım attıklarını ancak kayyımın kendisi yapmış gibi gösterdiğini belirten Hümeyra şöyle konuştu: “Kadına yönelik projelerimizi oluşturmaya başladık. Tandır evi projesinin temelini atmıştık bunun yanı sıra Bağlar Mahallesi'nde hiçbir şekilde asfalt çalışması yapılmamıştı bunu gerçekleştirdik. Mahallemizi asfaltlamak için uğraşırken kayyım geldi. Bugün ise kayyım bu çalışmalarımızı kendine mal ediyor. Bizim başlattığımız bir şeyi kendisi tamamlamış. Halkın gözünde 'Bunu biz yaptık, biz başlattık, biz olmasaydık bu yol da olmayacaktı' algısı yaratmaya çalışıyorlar. Mir Kalesi’ne yönelik projeler oluşturuyor. Halbuki Mir Kalesi Dilek Hatipoğlu döneminde adımlar atılmış ve bunun için harekete geçilmiş. Ama askeriye vermemiş. Kayyımın kendilerine aitmiş gibi bir sahipleniş biçimi var. Onun dışında araç filosunu genişlettiklerini ve araç filosunun daha çok belediyeye tahsis ettiklerini, kiralamaktan kurtardıklarını dile getiriyorlar ve bunda tasarruf sağladıklarını söylüyorlar. Bu da bizim projemizdi. Hatta biz bunu meclisten geçirdik. Bunun için kredi arayışındaydık ama maalesef İller Bankası bize kredi vermedi. İstihdam amaçlı İŞKUR'dan alımlar olmuştu. Biz geldiğimiz gibi Halk Eğitim, İŞKUR bütün elemanlarını geri çekti. Bütün kurumlar araçlarını geri çekti. Başvurularımıza rağmen bize hiçbir şekilde dönüş sağlanmadı. Resmi kurumlar sadece kayyımlarla çalışıyorlar. Belediyenin kendi bünyesinde yapamayacağı birçok şeyi bu kurumların yardımı ile yapılıyor ama sanki kayyım yapıyor gibi lanse ediliyor."
 
'Kürt halkına kayyımları reva görüyorlar’ 
 
Önceki dönem kayyımdan kalan borçlar ve yolsuzlukları hatırlatan Hümeyra, “Bunlar yetmezmiş gibi bizim yapmaya çalıştığımız şeylerin önüne geçildi. Çoğu yerde bizi halkla karşı karşıya getirmeye çalıştılar. Bir haftadır Hakkari'de sular çamurlu akıyor ama belediyenin buna yönelik yaptığı herhangi bir çalışması yok. Fakat bizim sürecimizde o suyun bir gün bile çamurlu gelmesi bizim için ciddi sıkıntıydı. Kayyım politikası aslında Kürt iradesine yöneliktir. İradeyi yok saymadır. Bunun da ötesinde halka kayyımları reva görüyorlar” ifadelerini kullandı. 
 
'Her koşulda halkımızın yanındayız'
 
Eşbaşkanlık sistemi ve halkçı belediyeciliğin büyük bir karşılık bulduğunu ifade eden Hümeyra, bunun da önüne geçilmek istendiğini vurguladı. HDP’li belediyelerinin halka hizmetlerinin engellenmek istendiğini belirten Hümeyra, “Her şartta ve koşulda bizler halkımızın yanındayız. Bugün bir belediye binasında olmamamız halktan uzak olduğumuz anlamına gelmiyor. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.