Zorla kaybettirilen insanların akıbeti İçişleri Bakanı’na soruldu

  • 11:49 1 Haziran 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, İçişleri Bakanı’na “Yaklaşık 17 bin kişinin zorla kaybettirildiği Türkiye’de kaybedilenlerin akıbetinin açığa çıkarılması için neden adımlar atılmamaktadır?” diye sordu. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Türkiye’de zorla kaybettirilen insanlara ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması talebiyle Meclis Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. 90’lı yıllar boyunca binlerce insanın zorla kaybedildiğine dikkat çekilen önergede, “Evlerinden, iş yerlerinden çıkarken, sokakta yürürken, seyahat ederken, birden bire ortadan kaybolan ve bir daha haber alınamayan bu kişilerin bulunması için yıllardır aileleri başta olmak üzere birçok insan hakları aktivisti mücadele yürütmektedir” sözlerine yer verildi.
 
Türkiye’de bu mücadelenin en görünür yüzünün yıllardır çocuklarını, eşlerini, sevdiklerini arayan Cumartesi Anneleri/Cumartesi İnsanları olduğuna işaret edilirken, önergenin devamında ise şu ifadeler kullanıldı:
 
“Her Cumartesi Galatasaray Meydanı’nda oturmakta ve zorla kaybedilen kimselerin akıbetini sormaktadır. Bununla beraber her hafta Cumartesi Diyarbakır İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) de Diyarbakır Kayıp Yakınları, yakınlarının akıbetini sormaya ve onları aramaya devam etmektedir. Zorla kaybettirmelerin bir politika olarak birçok ülkede uygulanmaya başlanması ile beraber Birleşmiş Milletler bu konuya dair bir sözleşme hazırlamıştır. ‘Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme’ 20 Aralık 2006 tarihinde BM Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. Sözleşme, 23 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözleşmeyi 90’dan fazla devlet imzalamıştır. 25 devlet ise bütün usuli işlemleri yerine getirerek taraf olmuştur. Sözleşmenin birinci maddesine göre ‘zorlanmış ortadan kaybolma insanlığa karşı bir suçtur.’
 
90’lı yıllar boyunca Türkiye’de 17 bine yakın insanın zorla kaybettirildiğinin hatırlatıldığı önergede İçişleri Bakanı’na şu sorular yöneltildi: 
 
“*Türkiye, Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Çerçevesinde oluşturduğu ‘Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme’yi neden imzalamamaktadır?
 
*Yaklaşık 17 bin kişinin zorla kaybettirildiği Türkiye’de kaybedilenlerin akıbetinin açığa çıkarılması için neden adımlar atılmamaktadır? Bu kişilerin bulunması için şimdiye kadar yapılan çalışmalar nelerdir?
 
*Zorla kaybedilen kişilerin kaybedildikleri dönemde var olan emniyet kayıtlarının açılması ve kaybedilen kişilerin kayıtlarına dair verilerin ortaya çıkarılması için bir girişiminiz olacak mıdır?
 
*Hasan Ocak örneğinde de olduğu gibi zorla kaybedilenlerin gözaltına alınmadığı söylense de gözaltına alındığı ve işkence ile öldürüldüğü görülmektedir. Bu bilgiler ışığında Hasan Ocak’ın öldürülmesinden sorumlu olan kişi ve kurumların yargılanması amacı ile bir girişiminiz olacak mıdır?
 
*Zorla kaybedilen kimselerin akıbetinin ne olduğunu bulmak ve cenazelerin ailelere teslim edilmesi için gerekli girişimleri yapmak, geçmiş ile yüzleşmek adına adımlar atılacak mıdır?”