Pandemide artan kadın yoksulluğu için araştırma önergesi

  • 12:48 2 Haziran 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, pandemi sürecinde artan kadın yoksullaşmasına ilişkin Meclis’e araştırma önergesi verdi. Araştırma önergesinde kadınların, ekonomik destek paketlerinden yararlanmadığı gibi virüs ve krizin bedelini en ağır şekilde ödediğine dikkat çekildi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, koronavirüs (Covid-19) salgınından kaynaklı artan kadın yoksulluğuna ilişkin Meclis’e araştırma önergesi sundu.
 
İnsani Ve Toplumsal Kalkınma Programı’nın (İSTANPOL) pandemi sürecinde “kadınların çalışma ve hane yaşamı üzerine etkileri” üzerine hazırlamış olduğu rapora göre kadınların yüzde 73’ünün herhangi bir gelirinin olmadığı hatırlatılan önergede, “İş piyasasında yüzde 30’ları bulamayan kadın nüfusu iyi işlerde istihdam edilmedikleri için esas olarak kadınlar çalışan yoksulları oluşturmaktadır. Kadın emeğinin yoğun olduğu sektörlerde (hizmet sektörü gibi) işyerlerinin kapanmasıyla, kadın işçiler ücretsiz izne zorlanmış yahut işten çıkarılmış, buna karşılık esnek ve kayıt dışı çalıştıkları için salgına karşı açılan ekonomi destek paketlerinden de yararlanamamışlardır” denildi.
 
‘Kadınlar virüsün ve krizin bedelini ağır şekilde ödemekte’
 
Raporda 5 milyonun üzerinde kadının bağımlı bulundukları hanelerdeki erkek işçilerin işini kaybetmesi ya da ücretsiz izne ayrılması sebebiyle kadınların ev içerisinde daha fazla şiddete maruz kalındı kaydedilen araştırma önergesinde, “Kadınlar pandemi sürecinden en çok etkilenen kesimler olarak, hem yeni Korona virüs salgın krizinin, hem ekonomik krizin bedellerini ağır bir şekilde ödemek zorunda bırakılmışlardır. Olağandışı durumlarda beliren sorunlar, olağan zamanlarda dahi varlığını sürdüren toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden, ayrımcılıktan kaynaklanan sorunlarla birleşerek kadınların sorunlarını katmerleştirmiştir. Ayrıca yoksul bağımlı kadınların bulunduğu hanelerin neredeyse yarısının Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde olması sorunun sosyopolitik, sosyoekonomik boyutları yanında jeopolitik durumun da göz ardı edilmemesi gereğini göstermektedir” diye belirtildi.
 
Araştırma önergesinde, kadın yoksulluğunu bütün coğrafyada ortadan kaldıracak toplumsal cinsiyet eşitlikçi ekonomi politikaların belirlenmesi; kadın işsizliğine, güvencesizliğe, bakım emeğinin toplumsallaştırılmasına, ekonomi alanında kadınlara ve LGBTQ+’lara yönelik ayrımcılığa ve  cinsiyet eşitsizliğine, yoksulluk ve yoksunluklara dönük çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması açılması gerektiğine dikkat çekildi.