Artan vaka sayıları Sağlık Bakanı’na soruldu

  • 12:27 3 Haziran 2020
  • Siyaset
DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, "normalleşme"nin ardından Diyarbakır'da artan vaka sayısını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirlerin hafifletilmesi ve normalleşme sürecinde Diyarbakır’da artan vaka sayısına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi sundu. Semra, Diyarbakır Tabip Odası’nın hazırlamış olduğu açıklamayı da hatırlatarak, “Özellikle son on günde bir artış ile beraber 20’si yoğun bakımda olmak üzere 200’ü geçkin koronavirüs hastası bulunmaktadır. Vaka artış hızında Diyarbakır’ın Türkiye genelinde 2’nci sırada olduğu iddia edilmektedir" dedi.
 
Semra, Sağlık Bakanı’na şu soruları yöneltti:
 
"* Diyarbakır’da şu ana kadar kesin olarak kaç kişiye korona virüs tespiti konulmuştur? Bu kişilerden kaçı yaşamını yitirmiştir? Yaşamını yitirenler arasındakilerin kaçı sağlık çalışanıdır?
 
* Diyarbakır’ın vaka artış hızında Türkiye 2'ncisi olduğu iddiaları doğru mudur? 
 
* Vaka artış hızının son on günlük süreçte Diyarbakır’da en yüksek vaka sayısını yakaladığı göz önüne alınarak Diyarbakır için tedbirlerin sıkılaştırılması, gerekli önlemlerin alınması için ne gibi politikalar üretilecektir? 
 
* Normalleşme adımlarının hayata geçirildiği bugünlerde hala günde ortalama olarak bin yeni vakanın ortaya çıkmasının gerekçesi nedir? Avrupa ülkeleri arasında hasta artış hızına göre üçüncü sırada yer alan Türkiye’nin normalleşme sürecine hazır olduğunu düşünüyor musunuz? 
 
* Normalleşme süreci içerisinde gerekli tedbirler alınmadığı sürece ikinci bir dalganın başlayacağı bilim kurulu üyeleri tarafından ve birçok uzman tarafından dile getiriliyorken bu adımların daha kontrollü atılması ve ikinci bir dalganın başlamaması için ne gibi tedbirler alınacaktır?”