HDP’liler Diyarbakırdan seslendi: Darbecilere teslim olmayacağız

  • 14:10 5 Haziran 2020
  • Siyaset
DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır İl Örgütü, vekilliklerin düşürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Darbe ve darbecilere teslim olmayacağız. Demokratik gelecek ve özgür Türkiye tüm farklılıklarımızla hepimizin ellerindedir. Diz çökmedik, çökmeyeceğiz” dedi. Açıklama sonrası HDP’lilere polis saldırdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü'nün, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın vekilliklerinin düşürülmesine ve tutuklanmalarına ilişkin partilerinin il binası önünde yapmak istediği açıklama polisler tarafından engellendi. Pandemi gerekçesi ile yalnızca 10 kişinin açıklama yapabileceği söylenmesi üzerine, kitle itiraz etti. Açıklama yapılmasını engellemek isteyen polisler, il binasını ablukaya aldı. Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) ile HDP’ye gelen yollar araç trafiğine kapatıldı. 
 
Açıklama için binada bekleyen HDP’li milletvekilleri, HDP il yöneticileri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve yurttaşlar bina önünde açıklama yapmak için uzun süre tartışmalar yürüttü. Polisin engellemesini “hukuksuzluk” olarak ele alan ve tepki gösteren Beycan’a ise polis “Provakatörlük yapma, sen burayı karıştırmaya çalışıyorsun. Sen muhatabım değilsin” dedi.
 
‘Yeni bir darbeye daha tanıklık ettik’
 
Uzun süren tartışmaların ardından bina önünde 10 kişinin açıklama yapması kararı verildi. Açıklamada HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Hülya Alökmen, HDP’li Milletvekilleri Dersim Dağ, Semra Güzel, Remziye Tosun, Hişyar Özsoy, İmam Taşçıer, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır il Eşbaşkanları Seval Gülmez ile Mehmet Bakır, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran katıldı. Kitlenin bir kısmı ise binanın içinde açıklamaya dahil oldu. Açıklamada “Darbe ve darbecilere teslim olmayacağız” pankartı açıldı. Açıklama yapan Hülya Alökmen, Türkiye halklarının demokratik iradesinin merkezi olması gereken TBMM’de yeni bir darbeye daha tanıklık ettiklerinin altını çizdi.
 
‘Halk iradesine düşmanlıktır’
 
“Bu darbeci zihniyet 26 yıldır TBMM’nin üzerinde kara bir leke olarak varlığını sürdürüyor” diyen Hülya, 1994 yılında DEP Milletvekillerinin dokunulmazlıkları düşürülerek milletvekillerinin Meclis’ten yaka paça atıldığı günden bugüne demokratik siyaset ısrarında bulunan 27 milletvekilinin vekilliklerinin düşürüldüğünü kaydetti. Hülya, “Halk iradesine karşı geliştirilmiş bu rantçı, ahlaksız ve faşist darbeciliği asla ve asla tanımayacağız. Kötülük düzeninin ortakları Kayyım Darbesi pratiğinde de görüldüğü gibi yurttaşlara ‘ya benim istediğim gibi karar verirsin ya da senin verdiğin kararı tanımam’ dayatmasında bulunuyor. Bunun adı amasız, fakatsız darbedir. Bunun adı halk iradesine karşı düşmanlıktır” dedi. 
 
‘Halk iradesine saldırıldı’
 
Hülya, açıklamanın devamında şunları söyledi: “27 Mayıs’ı, 12 Eylül’ü her fırsatta ‘Darbe’ olarak tanımlayan ve bunun üzerinden içi boş bir ‘darbe karşıtı söylem’ tutturan iktidar, Türkiye’de yapılan askeri darbelere rahmet okutacak tarzda halk iradesine saldırmaktadır. 20 Temmuz 2015’dan beri sistematik bir darbe pratiği sergilemektedir. Saray rejimi bu saldırı ile esas olarak darbe rejimi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Bu darbe, Pazartesi günü Eş Genel Başkanlarımız tarafından açıklanan ‘Demokratik tutum belgemize’ ve Türkiye toplumuna yaptığımız ‘birlik ve ortak mücadele’ çağrımıza verilmiş saldırgan bir yanıttır. İktidar bu kararıyla bir kez daha gücümüzden, siyasetimizden, Türkiye için çözüm olacak projelerimizden korktuğunu göstermiştir.” 
 
‘Diz çökmedik, çökmeyeceğiz’
 
Bugünlere kesintisiz ve sistematik saldırılara karşı halkın meşru iradesini temsil ederek geldiklerini söyleyen Hülya, “Bugün de Saray rejiminin bu saldırısında vermek istediği mesajı aldık. Cevabımız da bir o kadar nettir: Bütün bu saldırılara karşı Türkiye’nin demokratik geleceğini yaratma çabamıza devam edeceğiz. Bu saldırılar ancak ve ancak bizim mücadele azmimizi ve kararlılığımızı bileyecektir. Bu saldırganlık bizi yıldıramayacak ve kazandığımız demokratik mevzileri terk ettirmeyecektir. Bu vesileyle bir kez daha başta partimiz olmak üzere bütün toplumsal kesimlere yönelen bu saldırganlığa ve nobranlığa karşı demokratik güç birliği çağrısında bulunuyoruz. Demokratik gelecek ve özgür Türkiye tüm farklılıklarımızla hepimizin ellerindedir. Halkımıza karşı yönelmiş bu saldırganlığı bugün durdurmak, muhalefet olarak hepimizin ortak görevidir ve herkesi bu görevine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Darbeciler gidecek, bizler kalacağız” şeklinde konuştu. 
 
Vekiller darp edildi
 
Açıklamanın ardından bina içinde bulunan kitle, “Berxwedan jiyan e”, “İrademe dokunma”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “AKP halka hesap verecek” sloganları attı. Sloganların atılması üzerine polisler HDP il binasına yönelerek kitleye saldırdı. Polislerin saldırısını engellemeye çalışan vekiller de polisler tarafından darp edilerek, itildi. Saldırı karşısında kitle bina içinde sloganlarını atmaya devam ederek, saldırıya tepki gösterdi.
 
HDP il binası önünde abluka sürüyor.