Pervin Buldan: Bir kişi kalsak da mevzilerimizi terk etmeyeceğiz

  • 15:50 5 Haziran 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekilliklerin düşürülmesinin “AKP’nin darbesi” olarak tanımlayarak, “TBMM’de tek bir kişi bile kalsak, bu mücadele devam edecek" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası basına açıklamalarda bulundu. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, vekilliklerinin düşürülmesi ve tutuklanmasına dikkat çekilen açıklama partinin Genel Merkezi’nde düzenledi.
 
‘AKP'nin darbesidir’ 
 
Açıklamada söz alan Pervin, yapılanları “AKP’nin darbesi” olarak nitelendirdi. Pervin, “Bu darbe süreci uzun süredir Türkiye’de devam eden, süre gelen ve yönetim şekli halini almıştır. AKP hükümeti seçimle elde edemediğini, kazanamadığını, baskıyla, zorla, darbelerle, muhalefetin elinden almaya çalışan bir zihniyet olmaya çalışıyor. AKP seçim dönemlerinde, yerel ve genel seçimlerde, muhalefetin, özellikle HDP’nin seçime girdiği her yerde büyük bir hezimet ve kayıp yaşamış, zorla ve hileyle iktidarını ayakta tutmaya çalışmıştır. Özellikle son dönemlerde iktidarın kazandığı hiçbir seçim meşru değildir. Her seçim binlerce hilenin ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bu yerel ve genel seçimler için geçerlidir” dedi. 
 
‘Halkın iradesine darbe vuruldu’
 
Dün yapılanın 4 Kasım 2016, 20 Temmuz OHAL ve 2 Mart DEP’li vekillere yapılanlardan hiçbir farkının olmadığını söyleyen, şöyle konuştu: “Darbelere karşı çıkanlar, seçimle gelen seçimle gitmeyi esas alanlar, halkların iradesine darbe vurmuştur. Leyla Güven’in tutuklanması, Kürt halkı başta olmak üzere Hakkari halkının iradesine darbedir, Musa Farisoğulları’nın tutuklanması, Kürt halkı ve Diyarbakır halkının iradesine darbedir. Enis Berberoğlu’nu tutuklanması da Türkiye ve İstanbul haklının iradesine büyük bir darbedir.”
 
‘Mücadele devam edecek’
 
“Darbelerle, baskılarla, şiddet politikasıyla AKP istediğini elde edemeyecektir” diyen Pervin, kazandıkları mevzileri terk etmeyeceklerini belirtti. Pervin, “TBMM’de tek bir kişi bile kalsak, bu mücadele devam edecek. Bu darbe sadece TBMM’ye değil, yerellerde seçilmiş olan belediye eşbaşkanlarımıza da uygulanıyor. Belediyelerimiz teker teker gasp edildi ama tek bir belediyemiz kalana kadar mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı. 
 
Birlikte hareket ve mücadele vurgusu
 
Demokrasi güçlerinin birlikte hareket etmesi gereken bir sürece girdiklerinin altını çizen Pervin, “Birlikte mücadele ve hareket etmezsek, AKP’nin faşizmi, darbe anlayışı her yere sirayet edecek, herkesi etkisi altına alacak, herkes tecrit altında yaşayacaktır. Tam da demokratik mücadele yol ve yöntemlerini tartışmanın zamanıdır. Yapılanın sadece HDP’ye yapıldığı düşünülmemelidir. Türkiye’nin bütününe, herkese yapılmıştır. Yapılan bu darbeyi asla tanımadığımızı, tutuklu vekil arkadaşlarımızın, Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın ve diğer arkadaşlarımızın da Leyla Güven ve Musa Farisoğulları gibi, halklarımızın iradesi olduğunu bir kez daha ifade etek istiyoruz. Mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi belirtmek istiyoruz.”
 
Pervin'in ardından HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar açıklamalarda bulundu. Demokrasi ittifakının yükseltilmesi çağrısında bulunan Mithat, partilerinin tutum belgesinde açıkladıkları konu başlıklarını tüm kesimlerin gündeme alması ve birlikte hareket edilmesi çağrısında bulundu.