Tülay Hatimoğulları: Zalim rejime karşı mazlumların ittifakı oluştu

  • 09:03 7 Haziran 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP’li ve CHP’li 3 milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesini “Zamana yayılmış bir sivil darbe” olarak tanımlayan HDP’li Tülay Hatimoğulları, parlamento ve sokağı kapsayan iki ayaklı Demokratik Mücadele Programı'nı önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi ve tutuklanmalarına dönük değerlendirmede bulunan, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, hükümetin yeni savaşlar peşinde olduğunu vurgulayarak, savaş ve baskı politikalarına dair önümüzdeki dönemde HDP olarak daha güçlü mücadele vereceklerini ifade etti.
 
‘4 Kasım darbesinin aynısı’
 
Vekilliklerin düşürülmesinin iktidarın uzun zamandır düşündüğü bir plana işaret ettiğini belirten Tülay, HDP’li vekillerin dokunulmazlıkların kaldırıldığı 4 Kasım 2016’da gerçekleşen darbenin aynısının tekrar gerçekleştiğini söyledi. AKP iktidarının son zamanlarda özellikle ekonominin ciddi şekilde kötüye gitmesi ve korona günlerinde sergilediği başarısızlıkların yanında ülkeyi savaş girdabına sürüklediğini kaydeden Tülay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Libya’da, Suriye’de ve Irak’ta şimdi yeni savaşlar açma peşindeler. Bu iktidar 15 Temmuz 2016’da başlayan ve kendi marifetleri ile gerçekleşen darbeyi sürdürmektedirler. Şu an kravatlıların sivil darbesi devam ediyor. Zamana yayılmış bir sivil darbe söz konusu. Aslında kolluk kuvvetlerini sokakta olup bütün demokrasi güçlerine ve muhaliflere saldırgan bir çizgide bulunmuş olmaları halihazırda Mecliste görüşülmekte olan ‘bekçiler yasası’ da bunu gösteriyor. Bu sivil darbe kolluk güçlerinden, polisten bekçiden de güç almaktadır.”
 
‘Toplumun bütün hücrelerinde gaz odaları yaratıyorlar’
 
Kolluk gücünün içinde olduğu bir sivil darbe yaşandığını vurgulayan Tülay, HDP olarak bu süreci “Darbe Var” sloganı ile formüle ettiklerini ifade etti. Mecliste, sokakta ve yaşamın her alanında AKP eliyle darbe yaşandığına dikkati çeken Tülay, “Dün Hitler nasıl gaz odaları yaptıysa AKP-MHP ittifakı yandaşları ile beraber toplumun bütün hücrelerinde gaz odaları yaratmaktadırlar. Bugün 3 milletvekilinin hukuksuz bir şekilde vekilliklerinin düşürülmesini asla kabul etmiyoruz” diye konuştu.
 
‘Vekilliklerin düşürülmesi bir hamle olarak kullanılıyor’
 
Saldırıların derinleşmesini “Çeşitli güç birliklerinin, muhalefetin yan yana durmasını bölmek ve parçalamak için bir adım olarak görmekteyiz” sözleriyle değerlendiren Tülay, bugün iktidarın neredeyse muhalefetteki tüm partilere oynadığını belirtti. Tülay, “Bunun üzerinden mühendislik faaliyeti olarak da vekilliklerin düşürülmesini bir taktik hamle olarak kullanmaya çalışıyorlar. Fakat şu bilinmelidir ki zalim rejime karşı mazlumların ittifakı, siyasi partilerin yöneticilerine rağmen zaten oluştu. Önünüzdeki dönem bu zalimlik arttıkça mazlumların, ezilen ve sömürülenlerin ittifakı daha fazla olacaktır. Bu şiddeti artırmalarının temel sebebi de budur" dedi. 
 
‘Demokratik mücadele programı açıklanacak’
 
Önümüzdeki dönem daha fazla mücadele edeceklerine işaret eden Tülay, geçen hafta HDP Eş Genel Başkanlarının açıkladığı “Tutum Belgesi” sonrası bir demokratik mücadele programının açıklanacağını aktardı. Bu çerçevede darbeci anlayışa karşı eylemselliklerinin devam edeceğinin altını çizen Tülay, “Bu eylemlerin ayrıntılarını grup başkanvekillerimiz açıklayacak. Bizler demokratik mücadele programı çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bunun iki ayağı olacak; bir tarafı parlamentoysa diğer tarafı sorunların yaşandığı alanlar olarak kent merkezleri, mahalleler ve sokaklar olacak” ifadelerini kullandı.