'İstismar faili korucu Abdulkerim İşler hakkında neden işlem yapılmadı?'

  • 15:04 26 Haziran 2020
  • Siyaset
ANKARA - HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, 7 yıl önce Mardin’de bir korucu tarafından cinsel istismara maruz bırakılan ve ardından yaşamına son veren Nurcan Fidan’ı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.
 
Halkların Demokratik Partisi İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Hanlar (Xanika) köyünde korucu Abdulkerim İşler tarafından tecavüze maruz bırakılan Nurcan Fidan’ın , 2 Temmuz 2013 tarihinde evde bulunan ateşli silahla yaşamına son vermesini Meclis gündemine taşıdı. Konuya ilişkin Serpil, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması üzerine Meclis’e soru önergesi sundu.
 
Serpil, “Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Hanlar (Xanika) Köyü’nde yaşayan 20 yaşındaki Nurcan Fidan’ın,  aralarında korucu Abdulkerim İşler’in de olduğu kişilerce iki kez kaçırılması ve cinsel istismara maruz kalmasından dolayı suç duyurusunda bulunulmasına rağmen faillere yönelik herhangi bir işlem yapılmaması nedeniyle 2 Temmuz 2013 tarihinde yaşamış olduğu tramvayı atlatamayarak evde bulunan av tüfeğiyle yaşamına son vermesidir” ifadelerine yer verdi. 
 
Serpil, Abdulhamit Gül’e şu soruları yöneltti:
 
“*Cinsel istismara uğrayan Nurcan Fidan’ın suç duyurusu bulunmasına rağmen korucu Abdulkerim İşler ve diğer şahıslar hakkında neden herhangi bir işlem yapılmamıştır? 
 
*İdil Devlet Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı tarafından yapılan muayene sonucu hazırlanan raporun dikkate alınmamasının ve dosyanın kapatılmasının nedeni nedir?  
 
*Asker, korucu, polis gibi devlet görevlileri ve devlet kurumlarına yakın kişilerin kadınlara yönelik cinsel suçları neden etkin yürütülmemekte ve cezasız bırakılmaktadır? Kamu görevi vasfı olan suçluları yargıda kim, kimler korumaktadır? 
 
*Mevcut yasaların etkin bir şekilde ve suçları önleyici nitelikte uygulanmasına yönelik bir çalışma yürütüyor musunuz/yürütecek misiniz?
 
*Bakanlığınızca kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz, istismar vakalarının önlenmesi ve cezasızlık politikalarının sonlandırılması adına bir çalışma yürütecek misiniz?
 
*AİHM’de aynı içerikte  olan dava sayısının ne kadar olduğu bilginiz dahilinde midir? 
 
*Son on yıl içerisinde asker, polis, korucu hakkında tecavüz ya da cinsel istismar konusunda açılan dava sayısı kaçtır? Bunların kaçı Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde gerçekleşmiştir? Bu davalarda kaç kişi hangi tür cezalar almışlardır?”